PEKING, Ukupno 57 zemalja svijeta dobilo je “zeleno svjetlo” da postanu države-osnivači nove Azijske banke za infrastrukturne investicije (AIIB), saopštila je juče kineska vlada.
Među državama-osnivačima AIIB-a je i Norveška, uprkos tome što su njeni aktuelni diplomatski odnosi sa Kinom u dubokoj krizi otkako je jedan kineski disident dobio Nobelovu nagradu, prenosi Frans pres.
Nijedna država koja je formalno zatražila da postane osnivačka članica AIIB-a nije odbijena, sem Tajvana, koji zvanični Peking smatra dijelom kineske teritorije, a koji se od Kine odvojio 1949. godine, po okončanju Kineskog građanskog rata, i funkcioniše kao nezavisna država, podsjeća francuska agencija.
Među posljednjih sedam država kojima je do isteka roka za podnošenje prijave, 31. marta, odobreno članstvo u AIIB, nalaze se Švedska, Izrael, Južnoafrička Republika, Azerbejdžan, Island, Portugal i Poljska, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva finansija.
Time je ukupan broj država osnivača AIIB-a porastao na 57, među kojima je četiri od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenin nacija, 14 od 28 evropskih zemalja i 21 članica iz 34-člane Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
SAD i Japan nisu na listi članica banke AIIB, koja je na izvjestan način donijela diplomatsku pobjedu Kini, pošto su bliski saveznici SAD poput Britanije, Francuske, Njemačke i Australije, odlučili da se priključe azijskoj banci uprkos apelima Vašingtona da to ne čine.
Ideja o osnivanju AIIB je kineska, a prvi memorandum o tom projektu su u oktobru prošle godine potpisale zemlje od regionalnog giganta Indije, preko malih i siromašnih zemalja kao što je Laos, do bogatih koje uključuju Singapur i Katar. Osnivački kapital banke biće 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital 50 milijardi dolara. Tanjug