SARAJEVO – Ukupni prihod 1.320 brzorastućih kompanija u BiH u 2018. godini iznosio je 13 milijardi KM što je za 27,2 odsto više nego godinu ranije, dok je njihov izvoz iznosio 2,4 milijarde KM i veći je za 26,4 odsto u odnosu na 2017.
U 2018. godini kompanije koje su identifikovane kao brzorastuće zapošljavale su 80.982 lica, te su u odnosu na godinu ranije povećale broj zaposlenih za 13,9 odsto, rezultati su projekta “Brzorastuće kompanije” koji sprovodi magazin “Poslovne novine”.
Top 10 brzorastućih kompanija u BiH dolazi iz devet različitih sredina, a na prvom mjestu je sarajevska firma “Demus” sa 7,243 odsto složenom godišnjom stopom rasta, dok je na drugom mjestu kompanija “Kompas trejd” iz Visokog, koja, takođe, obavlja djelatnost savjetovanja u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem, sa 5,797 odsto složenom godišnjom stopom rasta.
Firma “Cereks” iz Prnjavora, registrovana u djelatnosti trgovine na veliko drvom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom, treća je brzorastuća kompanija sa 4,956 odsto složenom godišnjom stopom rasta, saopšteno je iz “Poslovnih novina”.
“Trgovina na veliko ostalim proizvodima za domaćinstvo ima svog predstavnika među 10 najboljih, a to je banjalučki `Akvalab plus`, dok naredne dvije kompanije dolaze iz Živinica – `Balu` i `Sućo`, koje se bave nespecijalizovanom trgovinom na veliko, odnosno proizvodnjom karoserija za motorna vozila, te prikolica i poluprikolica”, navedeno je u izvještaju projekta.
Sedma na listi je kompanija “Sankta domenika” iz Posušja koja je registrovana u djelatnosti trgovina na veliko električnim aparatima za domaćinstvo, a osma je “Preventiv” iz Mostara, registrovana u djelatnosti agenata i posrednika osiguranja.
Na devetom mjestu brzorastućih kompanija u BiH je prijedorska firma “Eks-solušns”, koja se bavi proizvodnjom metalnih konstrukcija i njihovih dijelova, a deseta je “Abi BS” iz Kaknja koja se bavi drumskim prevozom robe.
“Rezultati koje u svom poslovanju ostvaruju brzorastuće kompanije potvrda su njihovog značaja za razvoj domaće ekonomije i indikator da bi im trebalo posvetiti posebnu pažnju, kako u pogledu stvaranja pogodnog poslovnog okruženja, tako i kroz strateške programe podrške njihovom uspostavljanju i održivosti”, istaknuto je u saopštenju.