SARAJEVO, Spoljni dug BiH, zaključno sa krajem prošle godine iznosi 8,4 milijarde KM, a unutrašnji dug BiH oko 3,5 milijardi KM, tako da ukupna zaduženost BiH iznosi 11,9 milijardi KM.
Ovo su podaci iz Informacije o stanju javne zaduženosti BiH na dan 31. decembar 2015. godine, koju je danas razmatrala Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Zaključno sa istim datumom, ugovoreno je spoljnih kredita u ukupnom iznosu 12,8 milijardi KM.
Krediti koji su otplaćeni nisu uključeni.
Što se tiče strukture spoljne zaduženosti po periodu nastanka i obaveza i kreditorima, učešće “starog” duga u stanju spoljne zaduženosti od 17,91 odsto iskazuje tendenciju smanjenja, s obzirom na to da je učešće ovog duga u 2014. godini iznosilo 19,65 odsto, a 2013. godine 21,75 odsto.
“Stari” dug čine naslijeđeni komercijalni dugovi prema Pariskom klubu kreditora, Londonskom klubu kreditora, te krediti IBRD-a.
U okviru “novog” duga, najveću procentualnu zastupljenost čine dugovi prema medunarodnim finansijskim institucijama /Svjetska banka – IDA i IBRD, EIB, MMF, EBRD, Evropska komisija/.
U informaciji se zaključuje da pokazatelji zaduženosti BiH za prošlu godinu ne odstupaju značajno od indikatora duga iz prethodne godine, te se i dalje zadržavaju u okvirima definisanih granica održivosti duga.
Međutim, oršte stanje ekonomije, te privrede u cjelini, upućuje na neophodnost sistemske kontrole daljeg zaduživanja, kao i aktivniju politiku upravljanja dugom, navodi se u Informaciji.
Na sjednici Komisije, kojoj nisu prisustvovali članovi iz Republike Srpske, konstatovano je da se zaduživanje u Federaciji BiH dvija po znatno nižim kamatnim stopama, nego što je slučaj u Republici Srpskoj, zbog čega su strani investitori više zainteresovani za kupovinu trezorskih zapisa i obveznica u FBiH, nego u Republici Srpskoj. Srna