BEOGRAD, Ukupna industrijska proizvodnja u Srbiji je krajem 2017. godine dostigla najveći nivo u posljednjih 25 godina, rekao je ekonomista Ivan Nikolić, urednik biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
“Trenutni nivo proizvodnje još je za 44,2 odsto niži od prosečne proizvodnje iz 1990. godine”, kaže Nikolić za magazina Biznis i naglašava da je ukupna industrijska proizvodnja “na vrhuncu” u posljednje dvije i po decenije.
“Kuriozitet je da ovakvu pozitivnu epizodu trendnog rasta industrijske proizvodnje koja je započeta u leto 2014. godine nismo uspeli da pronađemo ni u deceniji koja prethodi raspadu SFRJ”, kaže Nikolić.
Prema njegovim riječima, rast fizičkog obima industrijske proizvodnje tokom osamdesetih iznosio je samo 0,95 odsto međugodišnje, dok se od avgusta 2014. do početka 2018. godine prosečni trendni priraštaji proizvodnje na mesečnom nivou kreću oko 0,55 odsto, što odgovara godišnjem rastu od 6,8 odsto.
Nikolić kaže da je ovakav trend ekspanzije industrijske proizvodnje veoma stabilan, s obzirom na to da se prosječan mjesečni trendni rast i tokom 2017. odvijao istim intenzitetom, tačnije 0,54 odsto mjesečno.
Industrijska proizvodnja, ističe ovaj ekonomista, raste brže od bruto domaćeg proizvoda, a rezultat toga je da se relativni udio industrije u samoj bruto dodatoj vrijednosti srpske privrede uvećava, da je iznad je evropskog prosjeka i uporediv sa najuspješnijim zemljama.
“Ovaj pokazatelj za Srbiju u 2017. iznosi 26,4 odsto, dok je istovremeno u Nemačkoj industrija činila 25,7 odsto ukupne bruto dodate vrednosti. I ukoliko bi se zaostajanje BDP-a za rastom industrije u Srbiji održalo još koju godinu, vrlo brzo bismo dostigli Češku ili Irsku, odnosno evropske zemlje u kojima je industrijalizacija, relativno posmatrano, najdalje odmakla“.
Komentarišući kvalitet privrednog rasta Srbije, Nikolić naglašava da je od 2014. godine on održiviji, dominantno vođen izvozom, a tokom 2017. godine i investicijama.
“Rezultat je utoliko značajniji jer je postignut za vreme primene oštrih mera fiskalne konsolidacije koje su nepovoljno delovale na domaću tražnju“, ocjenjuje Nikolić.
Srbija će, ipak, procenjuje Nikolić, iz tranzicionog jaza izaći 2026. godine i tada će nivo industrijske proizvodnje dostići onaj iz 1990. godine. Tanjug