BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske predložilo je da ukupan iznos podsticaja po hektaru sjetvene površine pod merkantilnom pšenicom za rod 2016. godine iznosi inicijalno oko 500 KM, navodi se u Informaciji resornog ministarstva koju je danas usvojila Vlada Srpske.
Riječ je o Informaciji o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa u 2015. godini i planu jesenje sjetve.
Na osnovu procjene uslova za odvijanje proizvodnje i plana jesenje sjetve za ovu godinu, resorno ministarstvo je predložilo mjere podrške za zasnivanje novog proizvodnog ciklusa, koje predviđaju podsticaj za proizvodnju merkantilne pšenice za rod 2016. godine u iznosu od 250 KM po hektaru, s tim što se prvi dio od 125 KM obračunava u proljeće, a drugi u istom iznosu nakon žetve.
Mjere podrške predviđaju i premiju za proizvedenu i prodatu merkantilnu pšenicu za rod 2016. godine od 0,05 KM po kilogramu, kao i regres za dizel gorivo s ciljem dodatne podrške za potrebe izvođenja jesenjih radova u poljoprivredi, i to 100 litara po hektaru.
Osim toga, ove mjere predviđaju obezbjeđenje povoljnih obrtnih sredstava u vidu namjenskih zajmova Investiciono-razvojne banke Republike Srpske za zasnivanje novog proizvodnog ciklusa, obezbjeđenje sredstava za potrebe zasnivanja proizvodnje /nabavka mehanizacije, opreme i drugo/, na bazi sufinansiranja dijela troškova investicionih ulaganja.
Ukupan iznos podsticaja po hektaru sjetvene površine pod merkantilnom pšenicom za rod 2016. godine iznosi inicijalno oko 500 KM po hektaru /za projektovani prosječan prinos od četiri tone po hektaru/, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Osim ovim mjera podrške, proizvođačima su na raspolaganju stručne i savjetodavne usluge, koje obezbjeđuje Ministarstvo posredstvom stručnih službi, raspoređenih u sedam područnih jedinica.
Najefikasniju mjeru podrške za zasnivanje novog proizvodnog ciklusa predstavljalo bi obezbjeđenje sredstava za redovnu isplatu podsticaja po osnovu zahtjeva u 2015. godini, kako bi se omogućilo zasnivanje novog proizvodnog ciklusa.
Vlada Republike Srpse usvojila je danas i Informaciju o sušenju šuma u kojoj se navodi da je resorno ministarstvo formiralo Operativni tim za zaštitu šuma, koji će da izradi akcioni plan kojim će biti razrađeni definisani pravci djelovanja, njihova primjena i monitoring zdravstvenog stanja šuma.
Operativni tim čine predstavnici resornog ministarstva, Šumarskog fakulteta i preduzeća “Šume Republike Srpske”.
Ovaj tim definisao je pravce djelovanja i aktivnosti s ciljem rješavanja navedenih problema sušenja šuma, a to su utvrđivanje površine i vrste drveća zahvaćene procesom sušenja, utvrđivanje uzročnika sušenja šuma, definisanje mjera borbe protiv uzročnika sušenja, predlaganje mjera za sanaciju nastalih oštećenja i monitoring nad realizacijom mjera i zdrastvenim stanjem šuma. Srna