NJUJORK, Nekad se smatralo egocentričnim hobijem, ali guglanje vlastitog imena u posljednje dvije-tri godine postalo je mnogo više od toga.
Google je prije par godina objavio podatak kako je svaki drugi korisnik barem jedanput ukucao svoje ime u pretragu kako bi provjerio šta drugi pišu o njemu. Stvari su se u međuvremenu promijenile.
Kako smo guglali sami sebe, tako su i drugi počeli da nas guglaju. Sve ono što su drugi pisali o nama, ali i ono što smo sami ostavljali po društvenim mrežama ili forumima, postala je naša digitalna lična karta koja nam vrlo lako može zadati dosta briga.
Šta kriju forumi?
‘Barem jednom nedjeljno ukucam svoje ime u pretragu da provjerim ša će se o meni pojaviti. Zadnji put kad sam to uradila među prvih pet linkova pojavili su se postovi sa jednog foruma na kojem je neko napisao gomilu tračeva o meni i mom poslu”.
I ja sam jedna od onih koji na internetu provjeravaju imena sadašnjih, ali i potencijalnih budućih zaposlenih, i znam da će i mene neko provjeravati, komentariše jedna menadžerka.
Poslodavci će vas provjeriti
Mogućnost da će vas guglati vaš šef – itekako je velika. Gotovo polovina poslodavaca provjerava profile zaposlenih na društvenim mrežama. Možda ste i čuli za slučaj da je žena napisala na Fejsbuku kako se osjeća i dobila otkaz.
Što je na internetu, ostaje na internetu
Nažalost, na takav sadržaj gotovo da ne možete da utičete. Google ili Yahoo ne odgovaraju za sadržaj koji je objavio neko drugi. Jedini svijetao primjer je Srbin koji je uspio da ih dobije na sudu i dobro naplati odštetu, zbog pogrešnog imidža koji je o njemu stvoren, prenose agencije.