LONDON, Ima onih za koje je klasični odmor, koji podrazumijeva smještaj u što boljem hotelu sa što boljom hranom i obilazak kulturnih znamenitosti, kao što su poznati muzeji ili neka druga odredišta, isuviše dosadan.
Oni bi više voljeli da dožive pravu avanturu. Ako ste od onih koji žele da dožive strah ili uzbuđenje, možete posjetiti neke od ukletih hotela, koji su u svijetu postali prava atrakcija za turiste.
Ako ne vjerujete u paranormalno, evo prilike da poreknete sve tvrdnje onih koji se zaklinju da su imali susrete s ukletim stvorenjima i da se uvjerite i sami kako najstrašnija mjesta za odmor privlače sve više avanturista.
Na putu do zamka Čilingem u Engleskoj, definitivno će vam zastati dah od impresivnih zidina i perfektno uređenih vrtova. Od 13. vijeka, nalazi se u vlasništvu porodice Grej i prati ga glas kao jednog od najstrašnijih mjesta na svijetu, a najpoznatiji je po duhu “plavog dječaka”. Tačno u ponoć pojavljuje se u Ružičastoj sobi uz stravičan vrisak. Ko je tačno bio i šta mu se dogodilo, niko ne zna, ali su tokom restauracije zamka prije nekoliko godina pronađene kosti dječaka i tragovi plave košulje i to upravo iza zida gdje se, prema riječima prisutnih, čuo njegov plač.
Selo Plakli
Ozbiljni lovci na natprirodne fenomene moraju posjetiti ovo, prema Ginisovoj knjizi rekorda, najukletije selo u Engleskoj. Ucvijeljene žene, vojnici, crvena dama Dering i bijeli pas samo su neke od sablasnih pojava koje vas očekuju ako posjetite selo Plakli. Ranijih godina, stanovnici Plaklija pokušavali su da praznik Noć vještica provedu u porodičnom ambijentu, bez radoznalih gostiju i lovaca na duhove.
Međutim, iako su za vrijeme slavlja stanovnici uspijevali da prikupe dosta novca u dobrotvorne svrhe, neredi koje su redovno stvarali brojni posjetioci sela natjerali su lokalne vlasti da reaguju. Sada je u selu slavlje Noći vještica ukinuto, a lokalna policija sve posjetioce drži pod kontrolom. Oni koji ne vjeruju u duhove, mogu posjetiti Plakli i uživati u mirnoj atmosferi koju ovo selo nudi.
Dvorac Komlongon
Ovaj dvorac, koji je pretvoren u hotel, poznat je po svom podstanaru, Marion Karuters. Njen otac, baron Sajmon Karuters, pošto nije imao sina, ugovorio je brak između Marion i Džejmsa Daglasa. Pošto je uvidjela da brak nije iz ljubavi, nego koristi, odbija da se uda i zbog toga je zatvaraju u kulu. Kako nije mogla da pristane na brak bez ljubavi, 25. septembra 1570. godine odlučila je da prekine život bacivši se sa vrha kule. Na mjestu gdje je pala, trava nikad više nije porasla.
Prema vjerskim uvjerenjima, nije bilo dozvoljeno da samoubice sahrane u Svetu zemlju, vjeruje se da njen duh luta škotskim srednjovjekovnim dvorcem Komlongon, tražeći mjesto za počinak. Neposredno poslije njene smrti, pojavile su se priče o tome da je Marion ubijena, kako bi njen vjerenik naslijedio dvorac.
Upravi hotela tokom godine stiže mnogo prijava od gostiju koji su vidjeli ženu obučenu u zeleno kako luta i plače, pa “dokaze” o njenom postojanju, slike i snimke, rado sakupljaju.
“Dobins In”
Jedan od najstarijih pabova u Irskoj “Dobins In”, koji je sagrađen u 13. vijeku, služio je kao taverna, oružarnica i sigurno utočište protjeranim katolicima.
Hotel “Dobins In” je, takođe, mjesto stravičnog zločina. Maude, žena Huga Dobinsa, zaljubila se u vojnika s kojim se nalazila u tajnom tunelu. Kada je Dobins saznao za njih oboje ih je ubio mačem. U tom hotelu se može vidjeti duh žene koja rukom miluje uspavane goste.