BANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske uputila je danas direktoru Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Miri Džakuli zahtjev za ukidanje/stavljanje van snage naredbe o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje određenih roba porijeklom iz azijskih i afričkih zemalja.
“Ovom naredbom definišu se carinske ispostave na kojima se roba široke potrošnje i tekstil prijavljuju za carinski postupak stavljanja u slobodan promet. Carinske ispostave koje su nadležne za obavljanje ovih carinskih procedura su Gradiška, Tuzla, Sarajevo Grude i Aerodrom Sarajevo, dok se ostale carinske ispostave, među kojima je Carinska ispostava Banjaluka, ovom naredbom isključuju, odnosno ukidaju”, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.
U saopštenju se navodi da poslovna zajednica Republike Srpske smatra da je ova mjera neprihvatljiva i da nije u skladu sa Zakonom o carinskoj politici BiH, jer se na ovaj način favorizuju samo pojedine carinske ispostave, te da bi sve carinske ispostave na području BiH trebale da rade u skladu sa Zakonom koji reguliše ovu oblast, što bi omogućilo nesmetano funkcionisanje svih privrednih društava, kako domaćih tako i inostranih.
“U vrijeme kada su strane direktne investicije u BiH svedene na minimum, ovakvi potezi UIO BiH dodatno destimulišu ulaganje u ovu zemlju, posebno u područja koja se Naredbom isključuju, te se daje jasna poruka inostranim partnerima da je prostor BiH, sa stanovišta spoljnotrgovinskog poslovanja, potpuno nesiguran i nepovoljan za privlačenje stranih investitora”, navodi se u saopštenju.
U Privrednoj komori smatraju da se primjenom ove naredbe dodatno povećavaju troškovi poslovanja domaćih privrednih subjekata, jer se povećavaju troškovi prevoza i carinske dokumentacije, te vrijeme potrebno za carinjenje robe.
“Na ovaj način oduzima se i pravo na rad velikom broju radnika u špedicijama i pratećim djelatnostima na područjima carinskih ispostava koje se ukidaju, posebno na području Carinske ispostave Banjaluka, koja obuhvata veći broj opština i u kojima je registovano više od 50 odsto privrednih subjekata Republike Srpske”, navode iz Privredne komore.
UIO BiH donijela je prošle sedmice novu naredbu o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje određenih vrsta roba iz azijskih i afričkih zemalja, zbog značajne količine krijumčarene robe na tržištu BiH i ekstremno niske carinske vrijednosti uvozne robe na koje se plaćaju uvozne dažbine. Srna