BIJELJINA, Vrhovni sud Republike Srpske potvrdio je presudu Okružnog suda u Istočnom Sarajevu i odbio kao neosnovane tužbe Živorada Mastila iz Istočnog Sarajeva i Delivoja Furtule sa Pala protiv Fonda PIO, čime su ukinute i preostale dvije nezakonite penzije, saopšteno je iz Fonda PIO.
Ovom presudom, kao i ranijom presudom iz septembra za Miladina Mastila i Danila Mastila, stavljena je tačka na ova četiri predmeta i potvrđeno da im već ranije određenu invalidsku penziju nije bilo moguće ponovo određivati.
Iz Fonda PIO najavljuju da će nadležni organi tužilaštva i suda utvrditi i odgovornost zaposlenih koji su učestvovali u nezakonitom povećanju penzija, kao i ko je naredio da se izvrši nezakonito povećanje penzija za Živorada, Danila i Miladina Mastila, kao i za Delivoja Furtulu.
Fond PIO je pokrenuo postupak vraćanja više isplaćenih sredstava od onih koje je zakon propisao, a novac će biti vraćen na račun Fonda.
Kod ova četiri lica čije su nezakonite penzije ukinute, na nezakonit način utvrđena je uzročno-posljedična veza invalidnosti sa učešćem u Oružanim snagama Republike Srpske u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, iako su već bili korisnici invalidske penzije čija je invalidnost bila utvrđena i prije ratnih zbivanja u BiH.
Na takav način im je bespravno bilo omogućeno da u određenom periodu primaju veći iznos penzije nego što im u skladu sa zakonom pripada.
Komisija koju je imenovalo Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpke, po pravu nadzora, utvrdila je određene povrede zakonskih normi u sva četiri ova slučaja i naložila Fondu PIO da poništi izdata rješenja, kojima je ponovno određena penzija u višem iznosu od one koja je u skladu sa zakonom.
Rješenja su poništena u sva četiri slučaja, nakon čega su uslijedile pojedinačne tužbe protiv Fonda PIO Živorada, Danila i Miladina Mastila i Delivoja Furtule.
Okružni sud u Istočnom Sarajevu predmete četvorice korisnika prava vratio je na prvostepeni postupak, čime su ona poništena i vraćena u proces isplate, ali po ranije izdatim rješenjima. Srna