BEOGRAD, Vlada Srbije stavila je van snage 208 podzakonskih akata, što će privredi uštedjeti 200 miliona evra godišnje.
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao je da će u naredne dvije do tri sedmice na sjednicama Vlade biti usvojeno još oko 300 preporuka za ukidanje, izmjene ili dopune 600 propisa kako bi sistem “očistili” od birokratije.
On je dodao da je Vlada odlučna da do sredine naredne godine završi proces ukidanja nepotrebnih procedura.
“Ministarstva su dobila nalog da do kraja marta pripreme izmjene zakona sa nepotrebnim birokratskim procedurama, koje će istovremeno biti usvojene na posebnoj sjednici Skupštine Srbije u drugom tromjesečju 2010. godine”, rekao je Dinkić.
Ministar je dodao da je pred Vladom Srbije komplikovan i težak posao, jer ima dosta otpora državnih organa i institucija koje ne žele da se pomire sa gubljenjem nepotrebnih poslova na kojima su godinama zarađivali novac na račun privrede i građana.
“Očekujem da će najveći otpor pružati Poreska uprava, koja ima najkomplikovaniju papirologiju koja je ‘izvan svih evropskih standarda’, ali se nadamo da ćemo, uz podršku vrha Ministarstva finansija doći do optimalnih rješenja”, rekao je Dinkić.
Reforma, prema njegovim riječima, podrazumjeva da će poslodavci doprinose umjesto na tri uplaćivati na jedan račun, čime će se godišnje uštedjeti 28 miliona evra, a prijedlog je i da se putni nalozi, umjesto na sedam, popunjavaju na 30 dana čime bi privreda uštedjela 20 miliona evra.
Dinkić je rekao da će privrednici uvođenjem jednošalterskog sistema za prijavu zaposlenih godišnje uštedjeti oko 16,6 miliona evra.
Prema njegovim riječima, jednošalterski sistem za prijavu i odjavu radnika trebalo bi da startuje od 1. januara, ukoliko fondovi penzionog i zdravstvenog osiguranja naprave odgovorajući informacioni sistem. “Oni su dobili nalog da to urade, ali da li će to biti od januara zavisi od njih”, kazao je Dinkić. Beta, Tanjug