BON, Prema nedavnoj odluci, Evropska centralna banka ukida novčanicu od 500 evra, a analitičari ovu odluku tumače na razne načine – od napretka u borbi protiv organizovanog kriminala do početka kraja gotovine.
Prema pisanju lista “Študgart nahrinten”, mali je broj ljudi koji su do sada u rukama imali ovu ljubičastu novčanicu.
“Bankomati rijetko kada izbaciju tu novčanicu, iako ih je oko 600 miliona komada u opticaju. Malo kom potrošaču će novčanica od 500 evra nedostajati“, piše njemački list, a prenosi Radio Dojče vele.
List navodi i da novčanice od 500 evra čine oko trećinu ukupne vrijednosti evro-gotovine koja je u opticaju. Biće potrebno doštampati velike količine novčanica od 200 i 100 evra.
Procijenjuje se da će povlačenje stare novčanice, štampanje i širenje novih koštati najmanje pola milijarde evra.
Njemački mediji tvrde da ovaj potez Evropske centralne banke neće smetati onima koji se bave kriminalom, pranjem novca i krijumčarenjem droge jer će brzo pronaći nove puteve za obavljanje i finansiranje svojih poslova.
Predsjednik Njemačke nacionalne banke Jens Vajdman, u odgovoru na pitanje da li je ukidanje ove novčanice “početak kraja gotovine” kaže da keš ima nezamjenljive prednosti. Vajdman navodi da ova odluka potrošačima ograničava načine plaćanja i trgovine.
“Gotovina nudi zaštitu od niskih ili negativnih kamata. Novčanice su mogle da se podignu i stave u fioku. Bez gotovine tu mogućnost ne bi imali. Dotle još nije došlo, ali ukidanje novčanica od 500 evra je povod da se razmotre i ti aspekti”.
Špigel piše da se “u carstvu organizovanog kriminala prednost daje gotovinskom plaćanju”.
“Keš je anoniman, brzinom munje mijenja vlasnika i teško mu se ulazi u trag. Jedina mana gotovine je fizička: potreban mu je prostor. Za isplatu sume od deset miliona evra potrebno je 200.000 novčanica od pedeset evra, koje su, kada se skupe, teške 184 kila. Diskretna predaja novca u malom koferu ne bi išla”, piše Špigel.
“Veza između ukidanja novčanica i suzbijanja kriminala do sada nije dokazana”, priznaju čak i stručnjaci iz Evropske centralne banke.
Brojni kritičari, piše Špigel, međutim smatraju da ukidanje novčanice od 500 evra i uvođenje gornjih granica za isplatu gotovine nisu oruđe u borbi protiv organizovanog kriminala i pranja novca, već prvi pokušaj da gotovina nestane iz privrede.
O ukidanju novčanice od 500 evra piše i list Frankfurter algemajne cajtung, u tekstu naslovljenom “Cao, Bin Laden!“: “Španci su pogodili suštinu stvari. Odlazeću novčanicu oni već duže vremena zovu “Bin Laden”. Svi znaju da novčanica postoji, ali skoro niko je nikada nije vidio. Zanimljivo je da očigledno najveći broj novčanica od 500 evra cirkuliše po Španiji, iako ekonomski učinak te zemlje u evrozoni iznosi jedva deset procenata“. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zašto se plasiraju dezinformacije? Ne ukida se novčanica od 500€, već prestaje štampanje i izdavanje iste. Postojeće novčanice ostaju validne na neograničen period.
Evo informacije iz Evropske Centralne Banke: https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2016/html/pr160504.en.html