BANJALUKA – Skupština grada Banjaluka stavila je van snage raniji nesprovodivi zaključak kojim se grant od pet miliona KM trebao dijeliti između „Eko toplana“ i građana Banjaluke koji nisu njihovi korisnici već za grijanje na struju, pelet, ugalj ili drva. Interesantno je da su za stavljanje ranijeg zaključka van snage glasali i odbornici Ujedinjene Srpske, koji su prvobitno i predložili da se na taj način podijeli javni novac.
Da je ovaj zaključak nesprovodiv CAPITAL je pisao odmah po njegovom usvajanju, a to su sada priznali i sami odbornici.
Stavljanje van snage spornog zaključka je urađeno na inicijativu Kuba odbornika SNSD-a i priloženo je kao novi zaključak uz usvajanje ovogodišnjeg rebalansa budžeta grada Banjaluka.
Prihvatanjem novog zaključka i usvajanjem rebalansa „Eko toplane“ će dobiti svih pet miliona KM iz budžeta Grada.
Prethodni zaključak Ujedinjene Srpske „poništen“ novim iz SNSD
U obrazloženju zaključka SNSD-a je navedeno da se van snage stavlja zaključak sa prethodne vanredne Skupštine grada zbog nemogućnosti njegovog sprovođenja zu praksi.
„Stavlja se van snage zaključak sa prethodne sjednice Skupštine grada zbog neprevodivosti i neusklađenosti sa prethodno usvojenim odlukama i pozitivnim zakonskim propisima. Zadužuje se Gradska uprava Banjaluka da u skladu sa svojim nadležnostima sa resornim ministarstvima preduzme aktivnosti sa ciljem finansijskog rasterećenja korisnika drugih sistema grijanja koja nisu u nadležnosti jedinica lokalne samouprave “, navedeno je u zaključku koji je na sjednici pročitao predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković uz napomenu da novi zaključak stupa na snagu danom donošenja.
Podsjećamo, na vanrednoj sjednici Skupštine grada, koja je održana 22.marta, odbornici su prihvatili odluku kojom se preduzeću „Eko toplane“ dodjeljuje grant od pet miliona KM iz budžeta grada za investiciona ulaganja. Uz to im je odobreno i poskupljenje grijanja od 19 odsto.
Sa takvom raspodjelom novca se nije slagala US koja je predložila da se omogući svim građanima kako onima koji se griju na „Eko toplanu“ tako i onima koji koriste druge energente, da budu korisnici navedenog grant.
Takav zaključak je i prihvaćen, ali je ta kombinacija bila nespojiva jer je otvarala niz pitanja.
Između ostalog, pod znakom pitanja je bilo kako će se dijeliti ta suma, koliko će dobiti „Eko toplane, a koliko građani kao i na koji način će građani Banjaluke moći konkurisati za taj novac.
Inače, po skupštinskim kuloarima juče se pričalo da su problemi oko granta za „Eko toplane“ jedan od razloga što se juče toliko dugo pregovaralo i dogovaralo i zbog čega je dnevni red Skupštine usvojen tek poslije 14 časova, iako je početak sjednice bio zakazan za devet ujutru.
Simbioza na djelu, vijećalo se i na ulazu Gradske uprave
Dilema se juče rješavala na maratonskim pauzama sjednice u holu Gradske uprave, ali i pred glavnim ulazom u sjedište lokalne vlasti u Banjaluci. Na tim konsultacijama i usaglašavanjima je bila prisutna mala grupica odbornika SNSD-a i PDP-a uz prisustvo gradskog menadžera Bojana Kresojevića.
Na pitanja novinara o tome šta se dešava uglavnom su odgovarali sa „usaglašavamo se“ ili „simbioza na djelu“. Na pitanja oko čega – odgovor je bio „oko svega“. U to „oko svega“ je bilo uključeno i preduzeće koje je zaduženo za gradsko grijanje.
Dobro obaviješteni izvori CAPITAL-a upućeni u rad Skupštine grada su ispričali da je SNSD insistirao da se na toj sjednici riješi zbrka koja je nastala oko granta „Eko toplanama“.
„Oni su se i prvobitno zalagali da taj grant ide „Eko toplanama“ i dodjela tih pet miliona KM je bio jedan od uslova da administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića dobije potrebnu podršku odbornika većine za predložena poskupljenja, posebno u slučaju „Vodovoda“. Problem je nastao kada je prihvaćen zaključak US na vanrednoj sjednici prošle sedmice, koji je u principu blokirao isplatu tih pet miiona KM „Eko toplanama“. U SNSD-u su insistirali da se to na neki način ispravi i da se obezbijedi dovoljan broj glasova za to“, objašnjavali su sagovornici CAPITAL-a.
Upitna bila podrška odbornika
Šef kluba odbornika SNSD-a Dragoslav Topić, ipak, tvrdi da ovo pitanje nije bilo predmet rasprave u pauzama sjednice i da su pauze trajale zato što nije uvijek bilo kvoruma.
Dodaje da zaključak nije bio uslov „za bilo šta drugo“.
„To se jednostavno uvrsti u dnevni red, svaki odbornik ima pravo uložiti zaključak na bilo koju tačku i to je to. Tu ne treba posebno mudrovanje i nije ništa spektakularno“, rekao je Topić.
Topić zaboravlja da za usvajanje bilo kojeg zaključka treba najmanje 16 glasova „za“, a to je prema saznanjima CAPITAL-a juče bilo problematično u prvom dijelu dana.
Da je bilo problema sa usuglašavanjem stavova potvrđuje i odgovor predsjednika Skupštine grada Banjaluka Ljube Ninkovića koji je odbornicima koji su se pitali šta se dešava rekao da je upitna podrška za kandidovana pitanja.
„Juče (29.marta) mi je rečeno da imamo simbiozu, a danas (30.marta) da nemamo“, kratko je rekao Ninković i dodao da se političke opcije nisu mogle usaglasiti oko brojnih pitanja.
Da su pregovori urodili plodom pokazao je drugi dio jučerašnjeg dana s obzirom na to da je u večernjim časovima, na prijedlg SNSD-a, stavljen van snage raniji zaključak US.
Novi zaključak je podržalo 25 odbornika uključujući i pripadnike Ujedinjene Srpske, koja je tako poništila svoj raniji prijedlog. Zaključak je podržao i dio opozicije, a uzdržani su bili jedino odbornici pokreta „Banjaluka zove“ Saša Lazić te PDP-a Nemanja Kondić.
Pokušali smo od US dobiti komentar na jučerašnje glasanje te zašto su odustali od svog prvobitnog prijedloga, ali bez uspjeha. Šef kluba odbornika US Neven Stanić nije odgovarao na telefonske pozive redakcije CAPITAL-a.
CAPITAL: V. Popović