BANJALUKA – Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH smatra da nije trebalo da bude tužena strana u predmetu prinudne naplate od 30 miliona KM po osnovu izmirenja nepravovremene raspodjele prihoda iz 2009 i 2010. godine jer ona, kako tvrdi, ne snosi odgovornost za taj problem, već Upravni odbor koji donosi odluke o koeficijentima raspodjele.
“Odluke koje Upravni odbor nije donio na vrijeme, Uprava nije mogla ni provesti jer nisu postojale. Zbog toga smo sve vrijeme postupka pred Sudom BiH isticali pasivnu legitimaciju, a i dalje smatramo da UIO nije mogla ni biti tužena strana u ovom predmetu”, navodi se u današnjem saopštenju UIO.
Podsjećaju da UIO samo provodi propise iz oblasti indirektnih poreza, pa tako na osnovu važećih zakonskih propisa vrši i raspodjelu prihoda prikupljenih od indirektnih poreza, kao i da je provela sve odluke koje je Upravni odbor donio.
UIO navodi da su u nekoliko navrata o ovom predmetu i problemima koji su nastali obavijestila i Upravni odbor UIO i Savjet ministara, od kojih očekuje da riješe problem izvršenja sudske presude.
Uprava, kako ističu, nema nikakvu mogućnost da to samostalno riješi ovaj problem, za čije postojanje uopšte “ne snosi nikakvu odgovornost”.
Sud BiH donio je rješenje kojim se prinudno rješenje o naplati preko 15 miliona KM sa zakonskim zateznim kamatama (što iznosi nešto više od 30 miliona KM) od UIO BiH za izmirenje duga Republici Srpskoj zbog nepraovremene raspodjele priohoda iz 2009. i 2010. godine do 11. juna naredne godine.
Ministarstvo finansija Republike Srpske najavilo je da će putem nadležnog Pravobranilaštva Republike Srpske uložiti žalbu na ponovnu odluku Suda BiH o prolongiranju prinudne naplate od 30 miliona KM od Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH po osnu izmirenja nepravovremene raspopdjele prihoda iz 2009. I 2010.godine
“Tim činom se, odnosno neizvršenjem pravosnažnog sudskog rješenja stvara pravna nesigurnost u pravosudni sistem, a Republika Srpska trpi posljedice pravne nedorečenosti i komplikovanih odnosa u oblasti indirektnih poreza u BiH”, rečeno je ranije Srni u Ministarstvu finansija Srpske.
Sud BiH je 2015. godine donio presudu kojom je UIO BiH dužna da Republici Srpskoj isplati naknadu štete u ukupnom iznosu nešto većem od 30 miliona KM, zbog nepravovremenog poravananja u raspodjeli prihoda 2009. i 2010. godine.
Ovaj sud je u prethodnom periodu, od 2016. godine do danas, u sedam navrata donosio rješenja kojima je obustavljao prinudno izvršenje ove sudske presude. Srna