BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH obavezna je da Republici Srpskoj isplati 14,68 miliona maraka, navedeno je u presudi Suda BiH po osnovu tužbe koju je RS pokrenula zbog nezakonitog rada UIO prilikom raspodjele prikupljenih prihoda od indirektnih poreza.
UIO se obavezuje da na ime naknade štete isplati Srpskoj 8,27 miliona KM, zateznu kamatu od 6,38 miliona, te da nadoknadi troškove postupka od 13.500 maraka.
Pokretanje tužbe inicirao je 2008. godine aktuelni premijer RS Aleksandar Džombić, koji je tada obavljao funkciju ministra finansija.
U obrazloženju presude koja je donesena 16. aprila, a koja je u posjedu “Glasa Srpske”, navedeno je da je tužbom od 7. januara 2008. godine, te konačno opredijeljenim tužbenim zahtjevom, predloženo donošenje presude kojom će se UIO obavezati da Srpskoj isplati 8,27 miliona KM na ime naknade materijalne štete pričinjene od januara do avgusta 2006. godine sa zateznom kamatom.
– Tužba se zasniva na navodima da je UIO nezakonitim radom kod raspodjele prikupljenih prihoda po osnovu indirektnih poreza oštetila RS u 2005. godini, zbog čega je po reviziji funkcionisanja jedinstvenog računa za prikupljanje i raspodjelu prihoda, koje vrši UIO, obavljenoj od strane Kancelarije za reviziju institucija BiH, u maju 2006. godine, RS obeštećena za 29 miliona maraka – navedeno je u obrazloženju presude.
Dalje se navodi da je UIO nastavila da nezakonito raspodjeljuje prihode sa jedinstvenog računa pogrešnom primjenom Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja.
UIO je u potpunosti osporila osnov i iznos tužbenog zahtjeva, navodeći da je u toku 2006. godine na osnovu odluka Upravnog odbora UIO o privremenom poravnanju dug prema RS u cijelosti izmiren.
U obrazloženju presude se navodi da je sporno da li je konačna raspodjela prihoda izvršena zakonito između FBiH, RS i Brčko distrikta, imajući u vidu činjenicu da je za pružanje iste usluge, prodaje pripejd kartica mobilne telefonije, različito prikazivan porez na promet u PDV prijavama operatera “BH Telekom” Sarajevo u odnosu na “Telekomunikacije RS” Banjaluka, što je od uticaja na stanje krajnje potrošnje, a zatim i na raspodjelu prihoda.
U obrazloženju presude se navodi da nema mjesta tvrdnji Uprave da su posrednici “Telekomunikacija RS”, kao PDV obveznici, izvršili prijavu PDV-a na ostvareni promet pripejd karticama.
Dodaje se i da ostali sprovedeni dokazi ukazuju na to da je različito iskazivanje podataka o ostvarenom prometu ishodilo i netačne podatke učešća u krajnjoj potrošnji entiteta i distrikta.
Pogrešnim uputstvom i propuštanjem da ispravi propuste u prikazivanju krajnje potrošnje, UIO je pričinila štetu RS u vidu uskraćivanja isplate pripadajućeg dijela prihoda od poreza.
Poravnanje
U obrazloženju presude se ističe da je među strankama zaključeno privremeno poravnanje u dva slučaja, čime je smanjen tužbeni zahtjev.
– Iz zapisnika sa sastanka UO iz marta 2009. godine vidljivo je da je razmatrano pitanje rješenja predmetne tužbe i tačnosti iskazane krajnje potrošnje operatera tokom osam mjeseci 2006. i mogućnost zaključenja eventualnog poravnanja, što ukazuje na činjenicu da UIO ima saznanja da postoje primjedbe i nesaglasnosti o iskazanom učešću operatera u krajnjoj potrošnji – ocijenili su u Sudu BiH. Glas Srpske