SARAJEVO, Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH u proteklih sedam godina Tužilaštvu BiH proslijedila je 776 izvještaja o postojanju sumnje da je počinjeno neko od krivičnih djela iz oblasti indirektnih poreza gdje je budžet BiH oštećen za 122 miliona KM.
Direktor Uprave Miro Džakula rekao je da se među osumnjičenima za nezakonite radnje u određenom broju predmeta nalaze i službenici UIO.
Džakula je naveo da su duvanske i naftne prerađevine i alkohol, kao akcizni proizvodi, najzanimljiviji za nezakonit uvoz jer su, osim PDV-om, opterećeni posebnim porezima.
Uvoz roba sa dalekog istoka, najčešće iz Kine, prema riječima Džakule, predstavlja dodatni problem jer se pokušava umanjiti količina i vrijednost te robe kako bi se platile što manje uvozne takse.
On je za “Večernji list” izdanje za BiH rekao da je bilo mnogo lažnih računa umanjene vrijednosti, ali se za svaki takav pokreće postupak naknadne naplate uvoznih taksi i eventualna krivična odgovornost uvoznika.
Inspektori UIO-a od početka primjene Zakona o PDV-u u BiH izvršili su ukupno 39.235 kontrola poreskih obveznika, a njihov rezultat je naknadno utvrđena obaveza po osnovi PDV-a u iznosu od 368 miliona KM.
Džakula je naglasio da je PDV u BiH od 17 odsto ne treba mijenjati već iskoristiti da bi se privukle strane investicije imajući u vidu da su susjedne zemlje, poput Hrvatske, značajno povećale stopu PDV-a.