BANJALUKA, Svi koji žele poslati pošiljke humanitarne pomoći BiH, koje su namijenjene područjima pogođenim poplavama, kao krajnjeg korisnika te pomoći trebaju navesti neku od registrovanih humanitarnih organizacija ili neki od organa javne uprave u BiH.
Uz jasno navedenog krajnjeg korisnika humanitarne pomoći svaku pošiljku mora pratiti i specifikacija robe, izjava pošiljaoca da je riječ o robi koja se poklanja, odnosno donira u humanitarne svrhe za područja pogođena poplavama u BiH, te ko je pošiljalac humanitarne pošiljke, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Sve pristigle pošiljke humanitarne pomoći upućuju se sa graničnih prelaza u carinske ispostave gdje se podnosi carinska prijava uz zahtjev za oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina u skladu sa Zakonom o carinskoj politici BiH /roba za žrtve nesreća ili roba za dobrotvorne ili humanitarne organizacije/.
“Uz ovako uredno podnesenu carinsku prijavu i dokumentaciju, a ukoliko je riječ o robi koja zahtijeva poseban inspekcijski nadzor ili dozvolu za uvoz, pribavlja se i ta propisana dokumentacija izdata od nadležnog organa”, navodi se u saopštenju.
Iz Uprave dodaju da se uz sve ispunjene uslove donosi rješenje o oslobađanju od plaćanja uvoznih dažbina, čime se završava carinski postupak i roba može biti upućena krajnjem korisniku.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH podsjeća da je juče donijela odluku da carinske ispostave Bihać, Gradiška, Brod, Orašje, Brčko, Zvornik, Trebinje, Sarajevo, Aerodrom Sarajevo rade 24 časa dnevno za sve humanitarne pošiljke namijenjene područjima pogođenim poplavama u BiH.
Uprava je uputila dopis i svim nadležnim inspekcijskim službama da u pomenutim carinskim ispostavama organizuju dežurstvo da bi se te pošiljke ocarinile u što kraćem roku. Srna