BANJALUKA, Od početka procesa u kojem je banjalučka “Elektrokrajina” krenula da sklapa ugovore sa građanima o snabdijevanju električnom energijom navršilo se skoro dvije godine, a oko 45 odsto potrošača i dalje ga nije potpisalo.
Iz ovog preduzeća, a čije distributivno područje obuhvata 21 lokalnu zajednicu, još jednom su podsjetili kako je rok za ovu obavezu posljednji dan u 2014. godini.
“Ukoliko kupac do tog roka ne zaključi ugovor, distributer ima pravo da obustavi isporuku električne energije isključenjem objekta kupca sa mreže. Ponovo apelujemo na potrošače, koji do sada nisu potpisali ugovor, da što prije ispune svoju zakonsku obavezu i tako izbjegnu nepotrebne sankcije”, kazao je Predrag Klincov, portparol “Elektrokrajine”.
Kako je pojasnio, ugovor je propisan Zakonom o električnoj energiji i opštim uslovima za isporuku i snabdijevanje električnom energijom i obavezan je za sve korisnike.
“Kupci električne energije ugovore o snabdijevanju mogu potpisati u prostorijama lokalnih elektrodistribucija, kao i u sjedištu ‘Elektrokrajine’ u centru Banjaluke. U cilju ubrzanja ovog procesa već osam mjeseci provodimo akciju potpisivanja ugovora i na kućnim adresama potrošača iz kategorije domaćinstava”, kazao je Klincov, te istakao da se ugovorom o snabdijevanju regulišu uslovi kupoprodaje električne energije u skladu sa potrebama kupca i raspoloživim količinama iz elektroenergetskog bilansa.
On kaže da se ugovorom reguliše i pristup mreži, pa se smatra da je kupac koji je zaključio ugovor o snabdijevanju istovremeno zaključio i ugovor o pristupu mreži.
“‘Elektrokrajina’ kao distributer i snabdjevač ima pravo na nesmetan pristup posjedu krajnjeg kupca radi izgradnje i održavanja priključka, uključujući kontrolu i očitavanje mjernih uređaja, te provjeru ispravnosti instalacija u objektu kupca”, rekao je Klincov i dodao da je sklapanje ugovora besplatno.
Da ispune svoju obavezu i potpišu ugovor kupce pozivaju i u Pokretu potrošača RS, gdje kažu kako ne vide opravdane razloge da se to ne učini.
“Ugovor je jasan i u njemu su detaljno pojašnjena prava i obaveze kako potrošača, tako i ‘Elektrokrajine’, tako da ne vidim razlog zašto građani još čekaju da to učine”, kazao je Dragovan Petrović, sekretar ovog udruženja.
Kako kaže, ugovor ujedno predstavlja i “inventuru” sa kojom bi se izvršio popis korisnika električne energije a kojom bi se uvela prava evidencija.
“Ugovor ide u prilog potrošačima jer im je objašnjeno i definisano šta mogu da koriste, a u slučaju nesporazuma ga se mogu pridržavati”, zaključio je Petrović. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sa njima svaki ugovor treba 2 puta čitati pa opet razmisliti da li ga potpisati, prevaranti su to teški….
Da kopaju po mom dvoristuza dzabe.
Zasto kupcima nisu poslali prijedlog ugovora postom, uz racun za utrosenu energiju?
Kupac bi mogao da potpise ugovor ako zeli i vrati ga postom, da ne obija pragove i saltere i ne izlaze se dodatnom trosku i sikaniranju.