PRNJAVOR – Više od pet tona ribe uginulo je u prnjavorskom “Ribnjaku” zbog visokih temperatura i začepljenja kanala, a ukoliko šteta uskoro ne bude sanirana, ekološka katastrofa prijeti i ovoj i okolnim lokalnim zajednicama, jer će se, kako kažu nadležni, smrad “čuti” do Banjaluke i Broda.
Nad tonama uginulog šarana, smuđa i tolstolobika u “Ribnjaku” koji je u stečaju duže od godinu već su se nadvila jata ptica, a ukoliko ptice i divljač nastave da razvlače uginulu ribu, moglo bi doći do širenja zaraze.
Načelnik Prnjavora Darko Tomaš kaže za “Glas Srpske” da je još prije tri mjeseca upozoravao da bi do ovoga moglo doći.
“Baš zbog toga smo kandidovali i posebnu tačku dnevnog reda u lokalnoj skupštini i svi koji učestvuju u tom procesu, od ovih koji su podnijeli zahtjev za stečaj, do stečajnog upravnika i sudije moraju preuzeti odgovornost za ovakvo stanje. I tada sam izrazio sumnju da sam izgubio većinu u Skupštini, jer sam pokrenuo to pitanje i i dalje stojim pri tom stavu”, poručio je Tomaš.
Naglasio je da Prnjavoru prijeti ekološka katastrofa zbog čega su obavijestili i lokalnu i republičku inspekciju, piše Glas srpske.
Prvi stečajni upravnik prnjavorskog “Ribnjaka” Radomir Predojević koji je smijenjen odlukom Okružnog privrednog suda u Banjaluci kaže da je situacija nezahvalna, jer je bukvalno nastupio pravni vakuum.
“Imenovana je koleginica koja je nakon mjesec, dva dala ostavku pa je imenovana druga. Ja sam u međuvremenu uložio žalbu na moju smjenu. Stečajna upravnica je podnijela ostavku, a Viši privredni sud je odlučio da mene vrati, ali postupajući sudija još nije dao rješenje i nije došlo do primopredaje. Dao sam izjavu u sudu u kojoj sam upozorio na ekološku katastrofu. Ne bude li ovo riješeno, vjerujte, nije problem samo Prnjavor, katastrofa će biti neviđenih razmjera, smrad će se “čuti” do Banjaluke i Broda”, upozorio je Predojević.
Dodao je da su njemu ruke svezane, jer još nije dobio rješenje o vraćanju na mjesto stečajnog upravnika. Predojević tvrdi da je neadekvatno postupanje dovelo do ove situacije, jer riba nije nahranjena od 2019. godine.
“Hrane nema i ja sam kao upravnik dogovorio određene količine hrane. Međutim, mojom smjenom to je sve stalo”, dodao je Predojević.
Isušivanje
Radomir Predojević je pojasnio da ukoliko republička inspekcija utvrdi da je nastala ekološka katastrofa, te da uginula riba ugrožava životnu sredinu, bazeni “Ribnjaka” će morati biti isušeni.
“U tom slučaju uzgajanje ribe biće obustavljeno u narednih pet godina”, rekao je Predojević.
Tomaš: Inspekcija treba da utvrdi uzrok pomora ribe
Zbog pomora pet tona ribe u prnjavorskom “Ribnjaku” danas će najvjerovatnije na teren izaći republička inspekcija, nakon čega će znati šta je dalje potrebno poduzeti, rekao je Darko Tomaš, načelnik opštine Prnjavor.
Istakao je da očekuje da će danas izaći na teren republička inspekcija, nakon čega će imati više informacija kada će početi uklanjanje uginule ribe.
“Trenutno očekujem zapisnike republičke inspekcije i kada ih dobijemo, a s obzirom da sam već zatražio sazivanje vanredne sjednice Skupštine opštine, moći ćemo iznijeti više informacija na ovu temu”, rekao je Tomaš.
Kako je rekao, on je 11. marta na sjednici Skupštine opštine obavijestio odbornike da do ovakve situacije može doći.
“Odgovornost je na stečajnom sudiji i na stečajnim upravnicima koje je on imenovao. Postavlja se pitanje zašto stečajni upravnici podnose ostavke i ko na njih vrši pritisak. Ja mislim da građani Prnjavora to znaju i da im je sve jasno”, kazao je Tomaš.
Kako je prenijela “Srna”, prema prvim nezvaničnim procjenama, uginuće ribe dogodilo se zbog visoke temperature vazduha koja je isušila vodene površine, kao i začepljenja kanala i cijevi kojima se ribnjak navodnjava.
Nezavisne novine/Glas Srpske