SARAJEVO, Udruženje proizvođača namještaja BiH uputilo je zahtjeve predsjedavajućem Savjeta ministara BiH i entitetskim premijerima u kojima traže da se pod hitno riješi problem snabdijevanja drvetom, uvođenje taksi na izvoz, smanjenje doprinosa na plate radnika, subvencije za radnike i sprečavanje njihovog odlaska u inostranstvo ili će, kako su najavili, održati štrajk upozorenja.
U pitanju su kompanije koje zapošljavaju više od 5.000 radnika, dok je vrijednost njihovog zajedničkog godišnjeg izvoza oko 300 miliona KM.
U saopštenju za javnost Udruženja se navodi kako firme iz ovog sektora sve teže posluju, a kao najveći problem ističu snabdijevanje drvetom kao osnovnom sirovinom za rad.
Sa druge strane, tvrde, ogromne količine oblovine i elemenata nižih faza prerade drveta se izvoze, tako da sve manje istih ostaje za domaće proizvođače namještaja.
“Mišljenja smo da je krajnje vrijeme da se aktivirate, pozabavite tematikom i u što kraćem roku ozbiljno pristupite rješavanju problema snabdijevanja proizvođača namještaja oblovinom i to u skladu s Odlukom o načinu prodaje šumskih drvnih sortimenata porijeklom iz državnih šuma”, navedeno je u saopštenju.
Predlažu da država obezbijedi sredstva za plaćanje doprinosa na plate za novozaposlene radnike na period do dvije godine, a da se plaćanje vrši kvartalno retroaktivno.
Na taj način poslodavcima bi omogućili da povećaju plate radnicima, što bi sve skupa uticalo na smanjenje odlaska radnika u inostranstvo, tačnije pomoglo bi da se radna snaga zadrži u državi.
“Ističemo da smo spremni na sve vidove saradnje u cilju rješavanja navedenih pitanja, a ukoliko ne bude adekvatnog odgovora države, bićemo prinuđeni u najskorije vrijeme organizovati štrajk upozorenja”, navodi se, između ostalog, u zahtjevima Upravnog odbora Udruženja proizvođača namještaja BiH.
A o kakvom se sektoru radi, najbolje pokazuju i zvanični podaci, prema kojima je Bosna i Hercegovina u prvom kvartalu ove godine izvezla namještaja, posteljine, madraca i sličnih proizvoda u vrijednosti od preko 300 miliona maraka.
To znači da je prosječni mjesečni izvoz ovih proizvoda ove godine premašio 100 miliona, što predstavlja novi rast u odnosu na prošlu godinu, koja je bila rekordna.
U prva tri mjeseca ove godine najviše je izvezeno u Njemačku, 106 miliona KM, nakon toga slijedi Hrvatska sa 24 miliona KM, Holandija sa 23 te Španija i Češka sa po 22 miliona KM.
Izvoz u Italiju je iznosio 14 miliona, a u Francusku 10, u Tursku i Austriju po devet, a u Sloveniju osam miliona maraka.
Industrija namještaja jedna je od najbrže rastućih grana u BiH, ali se i dalje suočava s velikim problemom jer proizvođači ne mogu doći do dovoljno sirovina.
Članovi udruženja
- “Standard”, Ilijaš
- MS&WOOD, Fojnica
- “Jadrina”, Gračanica
- “Wood Team”, Ilijaš
- “Ambyenta”, Vitez
- “Secom”, Visoko
- “Tamex”, Busovača
- “Izazov”, Kalesija
- “Zaharex”, Srebrenik
- “Janj”, Donji Vakuf
- “Standard”, Prnjavor
- “Export City”, Prnjavor
- “Prevent Home”, Ključ
- “Oglavina”, Brčko
- “Luxor”, Turbe
- “Morea”, Kiseljak
Nezavisne
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svako ko koristi drvo mora daplaća državi porez i mora da plati reket stranici (u ovom slučaju Socijalističkoj partiji) tako da im je više isplativo da izvoze.