BANJALUKA, Borba protiv nelojalne konkurencije i crnog tržišta biće jedan od ciljeva udruženja u RS koje registrovani proizvođači i prodavci cvijeća namjeravaju osnovati do kraja ovog mjeseca.
Osnivači udruženja su “Lotus”, “Cvjećarstvo Klindić” i “Megalofleks” iz Banjaluke, “Iris produkt” iz Laktaša, dobojski salon cvijeća “Stil”, te Vrtni centar “Marić” iz Dervente.
“Udruženje proizvođača i prometnika sadnog materijala (UPPSM) oblik je dobrovoljnog udruživanja registrovanih proizvođača i prometnika iz oblasti cvjećarstva, hortikulture te proizvodnje reproduktivnog materijala šumskog drveća sa područja RS, a radi ostvarivanja pojedinačnih i zajedničkih, privrednih i društvenih ciljeva i interesa u oblasti očuvanja, razvoja i unapređenja ovih vrsta proizvodnje”, kazao je Predrag Ćetojević, predsjednik Skupštine UPPSM-a i vlasnik “Lotusa”.
Kao još jedan od ciljeva ovog udruženja Ćetojević ističe podnošenje inicijativa Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS za izmjenu zakona i podzakonskih akata koji se odnose na djelatnost koju obavljaju.
Ćetojević je naveo da cvijeće proizvodi 12 godina, ali da ne pamti lošije vrijeme. I pored toga što je repromaterijal koji koristi skuplji, cijene njegovih proizvoda su ostale iste. Njegov radnik, kaže, pet godina ima istu platu, dok je u svaki proizvod, kroz PDV, prijavljenog radnika i ostale takse, “ugrađeno 30 odsto države”.
“Država se maćehinski odnosi prema nama. Umjesto da nas zaštiti, ona štiti crno tržište. Mi nemamo ništa protiv konkurencije, ali ako je zdrava, te ako svi imamo iste uslove. Tada će se vidjeti ko je sposobniji, ko može ponuditi jeftiniji proizvod”, kazao je Ćetojević, dodajući da, ukoliko se situacija ne popravi, registrovani proizvođači biće prisiljeni da zatvore svoja preduzeća.
Ističe da je njegova firma možda jedini izvoznik cvijeća u zemlje regiona te dodaje da, pored odličnih rezultata, nema nikakvu stimulaciju i podsticaj.
Iz banjalučke komunalne policije “Nezavisnim” je potvrđeno da je u proteklom periodu evidentiran manji broj prodavača cvijeća koji su bez odobrenja zauzimali javnu površinu i prodavali cvijeće, a koji su sankcionisani izdavanjem prekršajnog naloga i nalaganjem da oslobode javnu površinu.
“Predviđene novčane kazne su u rasponu od 100 do 1.000 KM za fizička lica i od 500 do 7.000 KM za pravna lica”, rekao je Zoran Janjuš, šef poslova banjalučke komunalne policije.
Prema riječima Dušanke Makivić, portparola Inspektorata RS, Republička tržišna inspekcija u 2011. godini imala je 87 kontrola u cvjećarama, te su u 26 slučajeva konstatovane nepravilnosti, dok je izdato 15 rješenja za otklanjanje nedostataka i 26 prekršajnih naloga u vrijednosti od 10.000 KM. “Utvrđene nepravilnosti su se najčešće odnosile na neisticanje cijena, izdavanje računa i vođenje propisanih evidencija”, objasnila je Makivićeva.
Zadatak UPPSM-a biće i razmjena iskustava iz oblasti proizvodnje kroz organizovanje stručnih skupova, ali i saradnja sa falkultetima i institutima iz oblasti poljoprivrede i šumarstva. Nezavisne novine