KANBERA, Nakon pet godina borbe, Svjetska trgovinska organizacija potvrdila je zakon u Australiji o restriktivnom pakovanju duvana.
Ova vijest je udarac na cijelu duvansku industriju, jer je dato zeleno svjetlo i drugim zemljama da izbace sličan zakon koji predviđa određeni izgled paklica, koji je “običan”.
To bi moglo imati još širu primenu ukoliko se bude odnosilo i na pakovanje za alkohol i brzu hranu.
Ovaj zakon u Australiji ide mnogo dalje od zabrane grafičkih upozorenja o štetnosti cigareta po zdravlje, koje važi u mnogim drugim zemljama.
Pravila koja su uvedena 2010. godine zabranjuju logo i paklice cigareta u boji masline, koje podsjećaju na vojsku ili zatvor, a takođe, odnosi se i na štampanje imena malim standardnim fontom.
Duvanske kompanije su istakle da su njihovi zaštitni znaci povrijeđeni, a Kuba, Honduras, Dominikanska Republika i Indonezija su se žalili STO da ovi propisi predstavljaju zakonsku prepreku za slobodnu trgovinu.
Iako se konačna odluka STO ne očekuje do juna, ovaj zakon je legitiman po pitanju javnih zdravstvenih mjera.
Jedan zvaničnik STO je istakao da je zakon upućen stranama u sporu, dodajući da je riječ o povjerljivim privremenim izvještajima koji se ne komentarišu.
Jedna od najvećih svjetskih duvanskih kompanija Imperjial brend profit objavljuje da su najviše izloženi na tržištima koja mogu da sprovode običnu ambalažu.
Akcije Imperijala su pale za više od dva odsto, dok su akcije Filip Morisa i Britiš Amerikan tobaka skočile naviše.
Portparolka Britiš Amerikan odbila je da komentariše ovu odluku dok ne bude konačna i u javnosti, ali je predložila da se i dalje bore.
“Kao što postoji velika vjerovatnoća žalbe nekih ili svih stranaka, važno je napomenuti da ovaj izvještaj nije posljednja riječ o tome da li je obično pakovanje u skladu sa međunarodnim pravom”, rekla je ona.
Iz Japan tobaka takođe odbijaju da daju komentar, ali su istakli da samim tim što je ovaj nacrt procurio u javnost to je već kršenje pravila STO.
Oni navode i da je spori tempo odlučivanja STO zatražila Australija, koja ima podršku Svjetske zdravstvene organizacije, pa su namjerno odugovlačili postupak kako bi proizveli zastrašujući efekat na druge zemlje.
To dokazuje i činjenica i da su mnoge zemlje već odavno počele da razmatraju ovakav zakon, što pokazuje da su očekivali da STO presudi u korist Australije.
Britanija, Francuska i Mađarska su korak ispred sa svojim zakonima, dok su Irska, Kanada, Južna Afrika, Novi Zeland i Belgija među onima koji razmatraju isti.
Ključni rizik za investitore je da jednakost narušava cjenovnu moć, što je od ključne važnosti za rast prodaje i profita na tržištu koji se smanjuju jer sve više ljudi napušta smrtonosnu naviku.
Pored toga, obično pakovanje otvara vrata novim, jeftinijim rivalima.
Velike duvanske kompanije tvrde da se uticaj ovakvog pakovanja u Australiji ne može adekvatno razlikovati od uticaja velikog povećanja akciza. Oni takođe kažu da će to dovesti do rasta nezakonite trgovine duvanom, dijelom zbog toga što je obične pakete lakše falsifikovati. B92