SARAJEVO, Riba i mlijeko i mliječni proizvodi, zbog kojih naša zemlja u posljednje vrijeme ima probleme u trgovini s Hrvatskom, upravo su poljoprivredni proizvodi s kojima smo posljednjih godina ostvarili najveći prodor na hrvatsko tržište.
To potvrđuje analiza spoljnotrgovinske razmjene BiH koju je nedavno sačinilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Od ukupnog bh. uvoza poljoprivrednih proizvoda u prošloj godini koji je iznosio 2,6 milijardi KM, na Hrvatsku kao našeg najznačajnijeg trgovinskog partnera odnosi se 627,8 miliona KM.
U odnosu na 2007. godinu uvoz ovih proizvoda rastao je po stopi od 24,1 posto. Istovremeno, od ukupnog bh. izvoza u agrokompleksu, koji je lani dosegao 410 miliona KM, na Hrvatsku otpada 157,5 miliona KM i rastao je po stopi od 25,8 posto. U posljednjih nekoliko godina, kako se navodi u analizi resornog ministarstva, uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske znatno se smanjuje, a takav drastičan trend, međutim, ne bilježimo kod izvoza.
Visok procenat pokrivenosti uvoza izvozom (67 posto) bilježimo u trgovini ribom. Ukupan uvoz ribe u 2008. godini iz Hrvatske iznosio je 19,8 miliona, a izvoz u Hrvatsku 13,2 miliona KM. Sa druge strane, tamo gdje BiH ima vrlo malu proizvodnju (žive životinje, svježe meso, žitarice) bilježimo minimalne procente pokrivenosti.
Saglasno tome, dobre rezultate ostvarili smo u izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda, pa smo lani u Hrvatsku izvezli ovih proizvoda u vrijednosti 37,1 milion KM, uz rast u odnosu na 2007. godinu od 47,6 odsto, dok je hrvatski izvoz u našu zemlju iznosio 67,1 milion KM uz rast po stopi od 20,3 posto. Gotovo dvije trećine našeg izvoza ovih proizvoda odlazi upravo u Hrvatsku, zbog čega je i pokrivenost uvoza izvozom dostigla pristojnih 65,7 posto.
Kad je riječ o živim životinjama naš uvoz iz Hrvatske lani bio je u vrijednosti 23,7 miliona KM, dok izvoza uopšte nismo imali. Kod mesa i drugih klaoničkih proizvoda bilježimo pokrivenost od četiri posto budući da smo iz Hrvatske uvezli ovih proizvoda u vrijednosti 110 miliona, a izvezli jedva za 4,4 miliona KM.
Duljko Hasić, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da riba i mlijeko i mliječni proizvodi, nisu slučajno predmet spora s Hrvatskom, jer upravo u tim segmentima bilježimo visok procenat pokrivenosti uvoza izvozom.
“Srbija i Hrvatska već godinama krše Sporazum o CEFTA koristeći razne necarinske, tehničke i administrativne barijere kako bi spriječili naš izvoz. Stoga je uvođenje kontramjera najbolji put da se takve barijere otklone i naša pokrivenost koja u sektoru poljoprivrednih proizvoda ukupno doseže svega 15,6 posto što prije poveća”, istakao je Hasić.
Hrvatska je proteklih mjeseci obustavila uvoz ribe, peradi i jaja iz BiH, a odranije je uvela zabrane na goveda, ovce, svinje i njihove proizvode. BiH je na to odgovorila zabranom na uvoz hrvatske stoke i mesnih proizvoda, izuzev svinjskog i ovčjeg programa.Nezavisne novine