BEOGRAD, Vršilac dužnosti ministra finansija Srbije Dušan Vujović kaže da rupe u javnim finansijama u Srbiji ne treba smanjivati samo rezanjem plata i penzija već i rješavanjem problema u državnom djelu privrede, kao i suzbijanjem sive ekonomije.
On sugeriše nekoliko mera koje bi država trebalo da sprovede, kao što su profesionalizacija menadžmenta u javnim preduzećima, gašanje ili prodaja blizu 600 preduzeća koja nisu privatizovana ili su u restrukturiranju, tretiranje neplaćanja poreza kao kriminala…
Prvi od Vujovićevih prijedloga odnosi se na rješavanje statusa neprivatizovanih preduzeća koja, kako sam kaže, samo troše budžetski novac i ništa ne privređuju.
Takvih firmi je u Srbiji 584 i, po ranijim procjenama Svjetske banke, one državu godišnje koštaju oko 750 miliona evra. Najveći problem su preduzeća u restrukturiranju, njih oko 150, koja su zaštićena od sudske naplate dugova i na taj način dave i mnoge zdrave firme. Nakon odluke Ustavnog suda Srbije koji je takav status proljetos proglasio neustavnim, tim firmama je ostavljen rok do jeseni a nakon toga bi trebalo da se nađu na tržištu.
Drugi dio problema predstavlja očajno upravljanje javnim sektorom, čime se mahom bave partijski podobni kadrovi, a ministar je prije neki dan posebno ukazao na menadžment u „Elektroprivredi Srbije”, u kojem ima čak 600 direktora. Naime, veliki dio javnog duga predstavljaju zapravo dugovi javnih preduzeća koje, s obzirom na to da ona to nisu u stanju, otplaćuje budžet, odnosno poreski obveznici. Vujović navodi da bi umjesto manjka, mnoga od tih preduzeća mogla praviti profit.
– Bolje upravljanje, uz profesionalni menadžment i uštede u javnim preduzećima, mogu godišnje donijeti 200 do 300 miliona evra umjesto gubitaka koje pokriva budžet – objašnjava ministar.On navodi da prioritet mora biti i borba protiv sive ekonomije i da samo na švercu cigareta država godišnje izgubi 100 miliona evra.
– Polovina ukupne količine rakije se proizvodi bez plaćanja akciza i poreza, a to bi mogli biti prihodi budžeta. Korupcija je rak-rana ovog društva. Najgora forma korupcije je kriminal. Kriminal se u Srbiji ne ogleda samo u tome što ljudi gube život već i u tome što država zbog neplaćenih poreza i akciza gubi prihode iz kojih bi se finansirale škole, bolnice, putevi – navodi ministar.
Ipak, ostaje pitanje da li je moguće uz ovakve mjere u relativno kratkom roku postići uštede dovoljne da Srbija povrati kredibilitet na međunarodnom finansijskom tržištu i da se na duži rok obezbjedi stabilno finansiranje države. Pogotovo ako se uzme u obzir da Vujović očekuje da se o paketu svih mjera potrebnih za prevazilaženje krize postigne društveni i politički konsenzus što je – kako se može vidjeti na primjeru zakona o radu – očigledno nemoguće.
Istovremeno, i predsjednik Privredne komore Srbije Željko Sertić ukazao je na niz mjera potrebnih da bi se popravilo stanje u ekonomiji.– Privredi Srbije je, osim izmjena i dopuna Zakona o radu, neophodno unapređenje uslova poslovanja, suzbijanje sive ekonomije, cjelovita poreska reforma i efikasniji rad inspekcija, sudstva i administracije – rekao je Sertić. Dnevnik