BEOGRAD, Najava Poreske uprave Srbije da od 1.jula banke neće moći da isplate zarade klijentima ukoliko njihov poslodavac nije uplatio poreze i doprinose na plate, izazvala je protivljenje Udruženja banaka Srbije, koje smatra da to nije posao koji bi banke trebalo da rade.
Direktor tržišta u KPMG-u Milica Bisić ocijenila je da najavljena mjera nije svrsishodna “jer banke nisu dio Poreske uprave, ni državni organ, niti bilo šta slično, niti one, u suštini, mogu imati uvid u sve ono što njihovi klijenti rade – da li plaćaju ili ne plaćaju plate, doprinose i drugo”.
Ona je navela da, načelno gledano, poslodavac koji isplaćuje platu, isplaćuje poreze i doprinose, a oni koji ne plaćaju, isplaćuju zaposlene u gotovini u cjelini ili djelimično, što znači da banke s tim nemaju veze jer to znači da isplata djelimično ide preko računa, na šta se plaćaju doprinosi, a djelimično ide u kešu.
– Znači najveći dio neplaćanja ili utaje, odnosno kršenja propisa, jeste povezan sa gotovinskim poslovanjem – rekla je Bisić.
Prema njenim riječima, poslodavci koji isplaćuju neto zarade su najvećim djelom preduzeća u restruktuiranju i slično “koji to rade sa blagoslovom nadležnih organa”.
Bisić je navela da je jedno od mogućih rješenja zajednički rad inspekcije rada i Poreske uprave, pri čemu bi inspekcije rada trebalo da provjerava i utvrdi koliko ljudi radi “na crno”, odnosno da li su svi prijavljeni i da onda te podatke dostavlja Poreskoj upravi ili da zajednički rade na tome.
Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić rekao je da je ideja da banke budu uključene u sistem kontrole uplate poreza i doprinosa došla u trenutku kada je slabija naplata poreskih prihoda po raznim osnovama, zbog čega Poreska uprava čini sve napore kako bi bolje iskontrolisala naplatu, što je najlakše uraditi preko sistema banaka.
Direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević izjavio je ranije da od 1. jula banke neće moći da isplate mjesečne zarade klijentima, ukoliko njihov poslodavac nije izmirio doprinose na plate.
On je precizirao da su poslodavci obavezni da od bruto zarade isplate 11 odsto doprinosa za fond PIO, 6,75 odsto doprinosa za zdravstveno osiguranje, zatim 0,77 odsto dažbina za Nacionalnu službu za zapošljavanje i 12 odsto poreza državi.
S druge strane, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić izrazio je nadu da banke, ipak, neće biti uključene u kontrolu uplata poreza i doprinosa istakavši da će udruženje učiniti sve da “banke ne rade posao koji nije njihov”. Tanjug