SARAJEVO, Zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH Željko Rajić upoznao je predstavnike Rusije o neophodnosti obnavljanja pregovora i ubrzavanja procedura za održavanje druge runde pregovora u vezi sa potpisivanjem Sporazuma o zapošljavanju državljana BiH u Ruskoj Federaciji i ruskih državljana u BiH.
Rajić, koji je i član delegacije za vođenje pregovora, u razgovaru sa načelnikom Uprave za međunarodne veze Federalne migracione službe Ruske Federacije Olegom Artmanovim, istakao je da veliki broj građana BiH radi kod poslodavaca u Rusiji, a da pri tom nema potpisanog međudržavnog sporazuma koji im omogućava ostvarivanje svih prava i obaveza, kao i najveću pravnu zaštitu.
Naglašeno da je u BiH povećan trend broja izdatih radnih dozvola za građane Rusije, zahvaljujući prethodnim ruskim investicionim ulaganjima u BiH, saopšteno je iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Tokom razgovora izražena je i spremnost za nastavak za ubrzavanje daljeg vođenja pregovora sa BiH.
Predstavnici ruske Federalne migracione službe predočili su da je došlo do izmjene zakonodavstva koji se tiče migracija radne snage, s posebnim osvrtom da od 1. januara naredne godine startuje Evroazijski ekonomski savez, koji čine Rusija, Bjelorusija, Kazahstan, kojem će se pridružiti Armenija i Kirgistan čime se, između ostalog, otklanjaju barijere kretanja radne snage u ovom savezu.
U odredbama bi trebao da bude ugrađen i budući sporazum o zapošljavanju između BiH i Rusije, čime se otvaraju prostori za zapošljavanje radne snage BiH i u ovim zemljama.
Tokom sastanka, obostrano je ocijenjeno da je potrebno ubrzati pripremu novog nacrta sporazuma, koji će biti usaglašen sa novim izmjenama na tržištu rada, zbog čega je Artmanov predložio da se sastanci po usaglašavanju odredaba češće održavaju.
S ruske strane je izražena spremnost i otvorenost za bližu saradnju sa poslodavcima iz BiH koji žive, rade i zapošljavaju radnu snagu iz BiH u Rusiji.
Prijedlozi i iskustva iz prakse poslodavaca u BiH mogli bi biti od koristi prilikom definisanja budućih odredaba Sporazuma o zapošljavanju.
Rajić je održao sastanak i sa poslodavcima koji zapošljavaju radnu snagu iz BiH, gdje se upoznao o problemima koje poslodavci imaju prilikom angažovanja radne snage i mogućnostima njihovog otklanjanja.
On je upoznao poslodavce o zaključcima sa sastanka u ruskoj Federalnoj migracionoj službi, te ih je zamolio da svojim sugestijama doprinesu izradi nacrta sporazuma, čime bi se istovremeno i štitili interesi i ostvarivanje svih prava ljudi iz BiH koji rade u Rusiji.
Poslodavci su istakli da je najveći problem dobijanje radnih dozvola za radnike iz razloga ograničavajućih i smanjenih kvota za rad, te je i na ovom sastanku naglašen veliki značaj budućeg potpisivanja ovog sporazuma.
Rajić se sastao i sa predstavnicima Ambasade BiH u Moskvi, a na sastanku je dogovoreno da Ambasada prati i podstiče blagovremeno dostavljanje prijedloga koji eventualno mogu da budu uvršteni u novi nacrt sporazuma i dostavljeni ruskoj strani na razmatranje. Srna