BANJALUKA, SARAJEVO – Nakon mnogobrojnih zahtjeva poslovne zajednice u Bosni i Hercegovni da se zadrži institut pojednostavljenog carinjenja po fakturi, nadležni su odlučili da ih uvaže.
Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH uputila je u proceduru Prednacrt Odluke o izmjenama i dopuni odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici kojim ovaj instrument ostaje na snazi i nakon 31. januara naredne godine, a kada je isticao.
Pojednostavljeno carinjenje funkcioniše na način da kompanija koja uvozi ili izvozi ne mora da sastavlja carinsku deklaraciju, već fakturu odnosno dokument po kojeg uvozi ili izvozi, ostavlja na carini, a kamion nastavlja voziti dalje ka svom odredištu.
Nakon toga, privrednici podnose carinsku prijavu za svu robu koju su uvozili u određenom periodu.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, najmanje 200 kompanija je koristilo ove povlastice. Komora je bila i inicijator da se primjena ovog mehanizma nastavi.
“Na ovakav način ubrzava se protok robe i smanjuju troškovi. Kompanije mogu da planiraju prevoz, a transporteri su mogli da sebi traže povratne ture. Drago nam je da je inicijativa urodila plodom. Ovo je dobra odluka jer je na tržištu velika borba za svakog kupca”, kaže za CAPITAL predsjednik STK BiH Zdravko Marinković.
I pored činjenice da su izbori u BiH tek završeni, te da vlast još nije konstituisana, Marinković vjeruje da ima vremena da se odluka donese i stupi na snagu prije 31. januara kako se ne bi prekidao kontinuitet.
Naime, prijedlog UIO BiH treba da usvoji Savjet ministara BiH.
“Sadašnji Savjet ministara nije u tehničkom mandatu, što znači da mogu da odlučuju o temama iz svoje nadležnosti. Nedavno smo mogli vidjeti da donose značajne odluke bez obzira na to što su izbori okončani. Ne vidim nijedan razlog da se ovo ne usvoji”, rekao je on.
Iz UIO BiH su naveli da su privrednici u brojnim apelima i incijativama naveli da im ovaj vid carinjenja robe daje jednostavnije i brže pšrocedure uvoza i izvoza tokom 24 sata svakog dana u mjesecu.
Osim toga, u incijativama se, između ostalog, navodi da korišćenje pojednostavljenja izvoza/uvoza po fakturi direktno utiče na brzu snabdjevenost sirovinama i ostalim repromaterijalima za proizvodnju u kratkom vremenskom periodu.
“Uzimajući u obzir nestabilno globalno tržište, povećanje troškova proizvodnje, neizvjesnost zadržavanja kupaca, te eventualnog osvajanja novih ino kupaca, podnosioci inicijativa smatraju da bi mjera produžavanja primjene pojednostavljenog postupka carinjenja po fakturi predstavljala vrlo značajan i podsticajan elemenat za održavanje i eventualno povećanje izvoza izvoznika iz Bosne i Hercegovine”, kazali su u UIO BiH obrazlažući svoj prijedlog.
CAPITAL: D. Tovilović