ŠANGAJ, Novi podaci o stanju kineske privrede pokazuju da Peking ove godine ima izglede da ostvari planirani rast od osam odsto.
To je nivo za koji mnogi posmatrači kažu da je neophodan za održavanje društvene stabilnosti. Najnoviji podaci potvrđuju stav da je stimulativni paket Pekinga, vrijedan 580 milijardi dolara, imao pozitivan efekat.
Nacionalna statistička služba objavila je da je prošlog mjeseca industrijska proizvodnja povećana 12,3 odsto u poređenju sa avgustom 2008, nakon julskog plusa od 10,8 odsto.
Istovremeno je prodaja na malo porasla 15,4 odsto dok su cijene na malo u avgustu pale 1,2 odsto na godišnjem nivou i tako ublažile bojazni da bi velika stimulativna potrošnja mogla da podstakne inflaciju.
Kineski ekonomski rast u drugom ovogodišnjem kvartalu porastao je na 7,9 odsto sa 6,1 odsto u prvom. Rast je međutim još ispod stopa bilježenih prethodnih godina od deset i više procenata.
Međutim, kineski izvoz je ostao usporen i u avgustu je, prema carinskim podacima, bio 10,7 milijardi dolara, 23 odsto manji na godišnjem nivou, dok je uvoz smanjen 17 odsto, na 88 milijardi. Tako je kineski spoljnotrgovinski suficit u avgustu pao 45 odsto, na 15,7 milijardi dolara.
Izvoz je za osam mjeseci ove godine opao za 22,2 odsto, na 730,74 milijarde dolara, dok je uvoz smanjen još više – 22,7 procenata – na 607,92 milijarde dolara, pa je tako od početka januara do kraja avgusta ostvaren suficit u robnoj razmeni sa svijetom od 122,82 milijarde dolara.
Kineski premijer Ven Điabao kaže da je globalna privreda počela da se oporavlja iako je opisao taj proces kao “spor i mukotrpan”. On brani mjere kojima njegova vlada pokušava da poveća ekonomski rast, ali dodaje da je saniranje posledica globalne finansijske krize dugotrajan i težak zadatak.
Kineski premijer je rekao da je svjetska privreda na prekretnici ali da se na “horizontu vidi prvo svijetlo novog dana”.