ZAGREB – Iako posljednjih godina u IT industriji ima zapošljavanja, već nekoliko mjeseci traju kriza i otpuštanja.
Stručnjaci smatraju da su uzroci tome nerealno veliki porast porudžbina i projekata tokom korona krize i izolacije.
Prihodi IT kompanija u Hrvatskoj su i dalje visoki, ali se rast prihoda usporava, a smanjuje se i broj porudžbina na globalnom tržištu, čemu doprinosi i brz razvoj vještačke inteligencije, piše SEEbiz.
Droidi iz franšize Ratovi zvezda ukrali su pažnju na Nvidijinoj godišnjoj konferenciji o razvoju softvera u Kaliforniji. Vještačka inteligencija je otišla korak dalje – ovaj robot je naučio da kontroliše svoju ravnotežu i da hoda sam.
„Koristimo učenje sa pojačanjem slično onome kako ljudi uče da hodaju. Simuliramo okruženja u kojima oni imitiraju pokrete koje stvaraju umjetnici. U početku, droidi nastavljaju da padaju, ali vremenom nauče da hodaju na stilizovan način koji odgovara liku”, rekao je Moric Bečer, istraživač robotike u kompaniji Disney.
Napredak vještačke inteligencije jedan je od uzroka krize u IT sektoru. Broj porudžbina i potražnja za IT rešenjima opadaju.
„Sada imamo novi momenat a to je da smo na tragu nove revolucije, to je vještačka inteligencija. Prije deset godina imali smo revoluciju pametnih telefona, a sada smo na tragu novog tržišta, tehnologije koja mijenja mnogo stvari. Pitanje je koliko će AI zamijeniti radnu snagu i u kojoj mjeri”, rekao je Alan Sumina, tehnološki preduzetnik i suosnivač Nanobita.
„Drugi veliki razlog je štampani novac koji su sve vlade svijeta štampale, što je izazvalo inflaciju, a ono što će nam uskoro pokazati finansijski izvještaji jeste da imamo blagi rast prihoda u IT kompanijama, neznatno povećanje zaposlenih, a znatno su porasli troškovi zaposlenih, zakup kancelarija, potrošnja energije, pa su se profiti kompanija topili, što može biti još veći problem narednih godina”, objašnjava predsjednik Udruženja hrvatskih softverskih izvoznika Ivan Bešlić.
Ovaj preduzetnik napominje da je u IT sektoru teško doći do novih kupaca i da se oslanjaju na poslovanje sa postojećim klijentima.
„Kriza je najizraženija u zapadnoj Evropi, nedostatak projekata i investicija najviše osjećaju oni koji rade sa zapadnom Evropom, donekle i u Hrvatskoj, ali i u regionu, ali mnogo više su pogođene one kompanije koje su okrenute zapadnoj Evropi i ona tržišta koja su nekada bila najjača i najstabilnija za IT kompanije”, dodao je Goran Kalanj, osnivač i direktor Serengetija.
On dodaje da se proces digitalizacije nastavlja i da je moguće da će se u budućnosti ponovo povećati potražnja za IT stručnjacima.