ZRENJANIN, U industrijskoj zoni “Bagljaš” u Zrenjaninu završava se izgradnja fabrike generičkih lijekova čiji je investitor hrvatski biznismen Luka Rajić.
Njegova kompanija “Farmas” na tržište Srbije došla je 2010. akvizicijom dvije beogradske farmaceutske kuće (“In med” i “In medik”). Praktično, “Farmas” je u Zrenjaninu preuzeo fabriku lijekova “In meda” u izgradnji i uložio 11 miliona evra u njen završetak. Savremene laboratorije opremljene su i već su u funkciji, a najavljuje se da će proizvodnja u novom pogonu započeti na ljeto.
– Nova fabrika imaće kapacitete i za Srbiju i za izvoz, sa bogatom paletom lijekova, među kojima dominiraju kardiološki, zatim antireumatici, hipolipemici i drugi. Trenutno zapošljavamo 70 radnika, a u planu je prijem novih – kaže Radivoj Topalov, direktor “Farmasa Srbija”.
Istovremeno, u drugoj ovdašnjoj industrijskoj zoni “Ečka”, pokraj puta za Beograd, niče još jedna nova fabrika lijekova – “Penfarma”. Grade je radnici, mali akcionari i menadžment “Jugoremedije” – poznate zrenjaninske farmaceutske kompanije, koja preživljava teške dane i na ivici je bankrota. Pod neobjašnjivim okolnostima, dio mašina za proizvodnju antibiotika prebačen je iz “Jugoremedije” u novu fabriku. Iako je prethodno “Jugoremedija” potrošila skoro 10 miliona evra za modernizaciju svojih pogona, sada je investirala u svoju konkurenciju!?
Nije nikakva tajna da će proizvodnju u “Penfarmi” organizovati kontroverzni radnički tribun i aktuelni direktor “Jugoremedije” Zdravko Deurić. On je, međutim, pod velikim pritiskom udruženja akcionara “Jugoremedija 3”, čiji članovi raspolažu sa 13 odsto kapitala. Oni zahtjevaju hitno sazivanje vanredne skupštine kako bi pokušali da spasu nekada uglednu farmaceutsku kuću.
– Kapital “Jugoremedije” je rasprodat, a akcije su skroz obezvrijeđene. Fabrika je prezadužena hipotekama i kreditima banaka. Gubici se mjere stotinama miliona dinara. Trenutna blokada računa je više od 320 miliona dinara. Zaposleni su na prinudnom odmoru, prijeti stečaj, na ulici može da se nađe 460 radnika – ističe Jelena Medarević, predstavnik Udruženja akcionara.
Prate policija i EU
Direktor Deurić se ne uzbuđuje zbog zahtjeva akcionara. Za sve okrivljuje državu, za koju kaže da, iako je vlasnik 42 odsto kapitala, ništa ne preduzima kako bi pomogla zrenjaninskim farmaceutima.
– Štaviše, raznim pritiscima pokušava da uništi “Jugoremediju”, da je otjera u stečaj. Ali neće u tome uspjeti, jer je EU zahtjevala da se razriješi afera privatizacije fabrike – kaže Deurić.
Sva događanja u “Jugoremediji” i u vezi s novom fabrikom “Penfarma” budno prate inspektori zrenjaninske policije. Novosti