BANJALUKA, Uprava “Željeznica RS” (ŽRS), preduzeća koje se suočava s ogromnom finansijskom dubiozom i prekomjernim brojem radnika, samo u prva dva mjeseca ove godine zaposlila je novih 46 radnika.
To se vidi iz zvaničnog dokumenta ŽRS, koji je potpisao vršilac dužnosti generalnog direktora Zdravko Savić, a do kojeg su došle “Nezavisne”. Na spisku je vidljivo da je u januaru zaposleno 32, a u februaru 14 radnika, na poslovima operacija, infrastrukture, te pravnih i ekonomskih poslova.
Prema riječima sindikalnih predstavnika ŽRS, dio radnika je opravdano zaposlen kao izvršno osoblje za kojim preduzeće ima potrebu, ali ističu i da je bilo slučajeva nepotizma, te prijema trgovaca koji su uhljebljenje našli u administraciji.
Zlatko Marin, predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti ŽRS, kazao je da su rukovodstvu preduzeća i Vladi RS ukazali na ta nelogična postupanja i pogrešnu kvalifikacionu strukturu dijela novog kadra u situaciji kada preduzeće muku muči da redovno isplaćuje plate.
“Ljudi su primani zbrda-zdola, čak i oni koji nemaju veze sa željeznicom, a sve preko veze, poznanstva i političkih stranaka. To je ono što znamo kao radnici, jer zvanične podatke od Uprave, iako smo ih tražili, nismo mogli dobiti”, ističe Marin.
Sindikat je, kaže, pokušao reagovati na taj problem, ali nije urodilo plodom. “Svi novi radnici još su u preduzeću i primaju plate i pripadajuće poreze koji predstavljaju opterećenje ranije zaposlenim radnicima”, ukazuje on.
Zdravko Savić, v.d. generalnog direktora ŽRS, potvrdio je da je bilo prijema novih radnika, ali negira “stihijsko” zapošljavanje, pogotovo osoba s neadekvatnom stručnom spremom.
On tvrdi da je novo zapošljavanje mahom posljedica prijema u radni odnos radnika koji su već bili na probnom radu i produženja pojedinih ugovora na određeno vrijeme s radnicima za koje kaže da su neophodni za funkcionisanje ŽRS. U prva dva mjeseca 2011, prema njegovim riječima, primljen je samo jedan spoljni radnik, dok je, tvrdi, istovremeno iz višestrukih razloga prekinut radni odnos sa dvadesetak zaposlenih.
“Nije bilo prijema radnika van zacrtane politike i sporazuma potpisanog s Vladom i Sindikatom”, uvjerava Savić.
ŽRS je prošlog mjeseca potresao višednevni generalni štrajk željezničara, koji su po osnovu zaostalih plata i ostalih primanja potraživali čak 21 milion KM. Tokom štrajka na vidjelo je izašla katastrofalna situacija u ŽRS čiji je kumulativni finansijski gubitak dostigao 160 miliona KM, a obaveze skoro 132 miliona KM. Na to je uticao i nekontrolisani prijem radnika, čime je spisak zaposlenih premašio više od 3.600.
U cilju okončanja štrajka, koji je prijetio da proizvede nesagledive posljedice po industriju koja koristi pružni prevoz, predstavnici Vlade RS, Uprava ŽRS i Štrajkačkog odbora 15 . februara potpisali su sporazum o dinamici isplate zaostalih plata i potrebi sistemske reorganizacije preduzeća.
Dok u Upravi ŽRS uvjeravaju da izrada pravilnika o sistematizaciji i reorganizaciji radnih mjesta, kojom će se utvrditi višak radnika, teče planiranom dinamikom, sindikalci preduzeća time nisu zadovoljni.
“Problem je što se ta sistematizacija radi na osnovu imena, a ne na osnovu stručne spreme i stvarne potrebe. Nismo zadovoljan ni dinamikom, jer smatramo da je taj višak morao biti brže evidentiran”, ističe Marin.
Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović kaže da nije dobio potvrdu o zapošljavanju mimo onog što je saopštio generalni direktor ŽRS.
“Direktor mi je prenio da je bilo produžavanja ugovora na određeno vrijeme. To je njegova informacija, a drugu nemam. U svakom slučaju, Vlada RS će uskoro imati sastanak u vezi sa sprovođenjem potpisanog sporazuma gdje se sve strane moraju pridržavati preuzetih obaveza”, kazao je Čubrilović.
Rastrošni, a traže taksu na gorivo
Intrigantno je da se zapošljavanje novih radnika u “Željeznicama RS” sprovodi dok se istovremeno planira uvođenje dodatnog nameta na maloprodajnu cijenu goriva radi održivosti finansiranja željeznica u BiH.
Vlada RS je, ipak, skinula tu tačku dnevnog reda sa zadnje sjednice uz obrazloženje premijera Aleksandra Džombića da se žele uvjeriti da će Uprava ŽRS i sindikati izvršiti preuzete obaveze iz potpisanog sporazuma u pravcu ušteda i pravljenja nove sistematizacije.
“Ova tačka biće vraćena na razmatranje kada se Vlada RS uvjeri da ima partnera sa druge strane”, napomenuo je Džombić.
Inicijativu za uvođenje takse od pet feninga po litru goriva Vladi RS uputila je federalna vlada. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
treba izmjeniti Zakon o stečaju i dozvoliti preduzećima od javnog značaja mogućnost da se na taj način reorganizuju, tako bi se mogla ostvariti kvalitetnija sistematizacija,a sa druge strane, ma koliko bolno bilo, Zakonski bi se moglo doći do ekonomičnijeg rješavanja viškova bez novog velikog udara na Budžet, tj.građane. Istovremeno, rad se ne bi obustavljao u onom dijelu gdje je to nepotrebno, tako da privreda ne trpi!
Iz ovog članka vidimo da je pitanje dana kada će Džombić, tj. Milorad, prihvatiti i tih 5 feninga, što će za nas biti 6 feninga sa PDV-om, što će sigurno dovesti do novog poskupljenja osnovnih namirnica, a radnika na ŽRS će svakim danom biti sve više,jer će biti više novca, sa ovom garniturom na vlasti, svaki novi zahvat iz privrede, svaka hiljada više u Budžetu ne znači više ulaganja u privredu i društvo, nego više novih radnika u javnoj upravi i preduzećima, tako je već 5 godina i to je činjenica, a to je istovremeno i neodrživ način kojem treba hitno stati u kraj. gepek, ulica ili nešo treće, ali ovako više ne ide!
Samo da se slozim u potpunosti sa prethodno napisanim.