NJU DELHI, Čak 49 dece, od kojih mnoga mlađa od godinu dana, umrlo je u posljednje dvije i po godine na Sveindijskom institutu za medicinske nauke (AIIMS), dok su učestvovala u kliničkim testiranjima novih lijekova i terapija, saopšteno je iz instituta.
Pedijatrijsko odeljenje AIIMS uključilo je od januara 2006. do sredine 2008. u klinička ispitivanja 4.142 dece, od čega 2.278 mlađe od godine dana, a stopa smrtnosti među tom djecom bila je 1,18 odsto. Između ostalog, ispitivano je i pet stranih medikamenata, kaže se u saopštenju AIIMS.
Informaciju o kliničkim ispitivanjima na djeci zatražila je, na osnovu indijske Uredbe o pravu na informaciju, domaća Fondacija Udaj, koja se bavi ljudima sa urođenim defektima i retkim krvnim grupama, prenosi agencija DPA.
U institutu navode da su se tokom istraživanja, stručnjaci AIMMS striktno pridržavali predviđenog protokola, a da svi smrtni slučajevi ne mogu da se pripišu istraživanjima, budući da su neki od pacijenata bili u stanju u kojem smrt predstavlja “normalan ishod”.
U AIIMS-u takođe ističu da su među finansijerima ispitivanja bili i Indijski savet za medicinska istraživanja (ICMR), savezno ministarstvo za biotehnologiju, Svijetska zdravstvena organizacija (SZO) i Blumbergova škola za javno zdravlje, čije je sjedište u SAD.
Sva istraživanja obavljena su uz odobrenje etičkog kolmiteta ICMR-a, a studije koje su sponzorisale inostrane agencije prethodno je odobrio panel saveznog ministarstva zdravlja Indije. Takođe je traženo odobrenje roditelja ili staratelja dece na kojima su vršena ispitivanja.
Na pitanje Udaj fondacije o socijalnom statusu djece korišćene u istraživanjima, AIIMS nije dao konkretan odgovor, već je samo konstatovao da “nijedna studija nije bila selektivno usmjerena na decu niskog društveno-ekonomskog statusa”.
Međutim, u Udaj fondaciji iznose sumnju da su roditelji većine djece na kojima su obavljana ispitivanja bile siromašne i nepismene osobe, koji teško mogu da shvate implikacije kliničkog ispitivanja.
Ova ispitivanja obavljaju se na pacijentima da bi se utvrdili efikasnost i bezbjednosni aspekti nove vakcine ili terapije. Test na pacijentima je poslednja faza razvoja lijeka, pošto je on prethodno već ispitan u laboratorijama, na životinjama i ljudima dobrovoljcima.
Među stranim lijekovima koji su u AIIMS-u testirani na indijskoj deci su tablete cinka, lekovi “olmesartan” i “valsartan”, namjenjeni regulisanju problema vezanih za visok krvni pritisak, “rituksimab” medikament za liječenje hroničnog fokalnog hepatitisa, kao i humana glukocerebrosidaza – aktivator gena namjenjen oboljenjima jetre.
Indijska Komisija za planiranja objavila je proljetos kako je ta zemlja postala vodeća azijska destinacija za klinička ispitivanja. U posljednje vrijeme u Indiji je, na primjer, pokrenuto 139 takvih ispitivanja, prema 98 u Kini.
Novembra prošle godine, indijsko ministarstvo poljoprivrede je, na pitanje o kliničkim ispitivanjima postavljeno u parlamentu, odgovorilo da je tokom 2007. vlada dala odobrenja da 190 multinacionalnih farmaceutskih firmi na indijskoj teritoriji obavi ispitivanje novih ljekova, kao i da nije bilo prijava bilo kakvih štetnih posljedica za učesnike u tim ispitivanjima.
Genetska raznolikost indijskog stanovništva, veliki broj pacijenata, kvalitetan ljekarski kadar i bolničke ustanove, kao i niski troškovi usluga, čine Indiju privlačnom destinacijom za klinička istraživanja proizvoda svijetske farmaceutske industrije.