SARAJEVO, U Sarajevu je danas održan prvi sastanak Ekonomskog savjeta Vlade Federacije BiH na kome je razgovarano o mogućim modalitetima podrške izvozno orjentisanim privrednim subjektima.
Predsjednik federalne Vlade Fadil Novalić rekao je novinarima da postoji percepcija u društvu da svi rade unilaterarno, što nije tačno.
“Postoji percepcija da se akademska zajednica nedovoljno miješa u rješavanje problema u društvu, da vlada ne sluša akademsku zajednicu, a kada se u to uključe i nevladine organizacije stvara se utisak da smo svi suprotstavljene strane”, rekao je Novalić.
On je poslije sastanka kojem su prisustvovali i predstavnici udruženja banaka i poslodavaca napomenuo da je zadatak Ekonomskog savjeta da savjetuje vladu u vezi sa ekonomskom politikom, da predlaže nova i izmjenu postojećih zakonskih rješenja, te da upućuje prijedloge kako da se više doprinijelo održivom ekonomskom razvoju FBiH.
Prema njegovim riječima, već ranije je otvorena komunikacija sa nevladinim sektorom, Centrom civilnih inicijativa i “Tranparensi internešnelom” sa kojima, u okviru Zakona o radu, zajedno rade pravilnike o transparentnosti u zapošljavanju.
Novalić je istakao da je drugi korak saradnja sa akademskom zajednicom, jer federalna Vlada želi da iskoristiti znanje najboljih stručnjaka u realizaciji njenog programa rada i Reformske agende, koji su mogu da dožive promjene.
On je naveo da je Vlada FBiH opredijeljena za smanjenje opterećenja za privredu, poboljšanje poslovnog okruženje i regulisanja tržišta rada na moderan način.
Novalić kaže da će sjednice Ekonomskog savjeta biti redovno održavane i da će se federalna Vlada sa njim konsultovati u vezi svih reformskih zakona.
Predsjednik Ekonomskog savjeta Vlade FBiH Vjekoslav Domjan rekao je da je prema analizama Svjetske banke, BiH posljednja u Evropi po poslovnom ambijentu.
“Na današnji sastanak smo pozvali prvenstveno izvoznike koji poznaju ambijent ne samo u BiH već i zemljama sa kojima posluju, da nam prenesu šta je najlošije, te šta se može najbrže ispraviti, a u nadležnosti je FBiH”, naveo je Domjan.
On je rekao da BiH tri četvrtine izvoza realizuje u razvijene zemlje, te ukazao da treba uvesti novu tehnologiju i obučiti radnike da je koriste.
Domjan kaže da je na sastanku razmatrano i šta se može uraditi da privrednici povećaju kapacitete za pet do 15 odsto kako bi izvoz bio povećan za pet odsto od čega bi FBiH ostvarila 300 miliona KM, a BiH 60 miliona KM. Srna