ZAGREB, Prema procjeni Zavoda za statistiku Hrvtske, hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) tokom trećeg kvartala ove godine realno je manji za 5,7 odsto u pore]enju sa istim prošlogodišnjim periodom.
Promatrajući BDP prema kategorijama potrošnje vidljivo je značajno usporavanje pada najznačajnije komponente BDP-a, osobne potrošnje, pišu analitičari Raiffeisen Consultinga. Nakon što je u prvom tromjesečju zabilježila pad od 9,9 odsto, odnosno 9,4 odsto u drugom tromjesečju, u trećem pad je iznosio 6,9 odsto.
Takva su kretanja posljedica prije svega relativno niske lanjske baze (s obzirom da je u trećem prošlogodišnjem kvartalu osobna potrošnja porasla svega 0,4 odsto), ali i očekivano nešto veće potrošnje stanovništva tokom ljetnih mjeseci, pojašnjavaju analitičari. Istovremeno, prvi puta ove godine, odnosno prvi put nakon četvrtog tromjesečja 2003. godine, došlo je do pada državne potrošnje, i to za 0,6 posto u odnosu na treće tromjesečje prošle godine.
Povoljan učinak na kretanje BDP-a u trećem kvartalu imalo je smanjenje deficita robne razmjene. U posmatranom periodu izvoz roba i usluga smanjio se za 17,6 odsto, dok je uvoz roba i usluga pao 23,5 odsto. Pad uvoza je prije svega posljedica pada potrošnje na domaćem trzištu te smanjenja industrijske proizvodnje. S druge strane, usporavanje privredne aktivnosti u zemljama EU nepovoljno se odrazilo na rast izvoza, navode analitičari.
Investicije u fiksni kapital zabilježile su pad od 10,5 odsto u odnosu na treće tromjesečje prošle godine, što predstavlja usporavanje trenda pada investicija. Još uvijek relativno slaba dostupnost inostranih izvora finansiranja u trećem ovogodišnjem kvartalu, ali i smanjena investicijska aktivnost pridonijeli su smanjenju ove stavke BDP-a.
Bruto dodana vrijednost ostvarila je pad od 4,0 ossto, a najsnažniji pad zabilježen je u rudarstvu i vađenju, prerađivačkoj industriji, snabdjevanju električnom energijom, plinom i vodom (-8,1 odsto), dok je u poljoprivredi zabilježen najveći rast (1,7 odsto). U kategoriji hotela i restorana zabilježen je pak pad od 2,1 odsto.
Nastavak pada BDP-a očekuje se i u zadnjem tromjesečju ove godine s obzirom na i dalje prisutne negativne trendove na tržištu rada koji ce ograničavati osobnu potrošnju domaćinstava (i pored očekivano nešto povoljnijim rezultatima u decembru u odnosu na prethodne mjesece). Raiffeisenovi analitičari očekuju da će pad BDP-a za cijelu ovu godinu iznositi 6,0 odsto. Poslovni dnevnik