BANJALUKA, Iako su banke u BiH, u trci za novcem i povećanjem likvidnosti, plasirale emisiju obveznica, to nije slučaj u svim bankama.
Osim povećanja likvidnosti, prema mišljenju bankarskih i ekonomskih stručnjaka, banke na ovaj način pokušavaju očuvati kreditni rast u uslovima smanjenog dotoka kapitala iz inostranstva i osigurati se od rizika.
U Hipo Alpe Adria banci a.d. Banja Luka uvjeravaju da je njihova likvidnost na visokom nivou i to, ističu, na mnogo višem nego što to zakon propisuje. Zbog toga, u ovoj banci ne planiraju izdavati obveznice.
– Za 11 mjeseci ove godine bilježimo rast kredita za 26 odsto, odnosno 286 miliona maraka, te ukupni kreditni porfolio trenutno iznosi blizu 1,4 milijarde maraka. To je ujedno i najbolji pokazatelj kreditne aktivnosti naše banke – naveli su u Hipo banci.
Kažu i da je jedva primijetna nešto manja potražnja za stambenim kreditima u pojedinim regionima, a uzrok tome jeste, tvrde, prvenstveno očekivanje građana da će sljedećih mjeseci doći do izvjesnog pojeftinjenja stambenih kvadrata, odnosno nekretnina.
Prema podacima Hipo banke, i kreditni zahtjevi privrednih subjekata nešto su skromniji, naročito kod onih značajnije uključenih u međunarodnu razmjenu, jer su i očekivane stope rasta privrednih aktivnosti svedene u skromnije okvire.
S druge strane, Nadzorni odbor Rajfajzen banke BiH, u skladu s planom povećanja kapitala, donio je odluku o redovnoj emisiji akcija putem zatvorene prodaje.
– Koeficijent likvidnosti Rajfajzen banke znatno je iznad minimalnih standarda propisanih od strane Federalne bankarske agencije i Agencije za bankarstvo RS, koji sami po sebi osiguravaju visok stepen likvidnosti banke. Svakodnevno dobijamo kreditne zahtjeve od strane naših klijenata. U protekla tri mjeseca odobrili smo i isplatili više od milijarde maraka kredita – saopštili su u Službi za odnose sa javnošću Rajfajzen banke BiH.
I Balkan investment banka emitovala je emisiju obveznica, čime je u novembru ove godine ojačala svoju kapitalnu bazu za 50 odsto, koja sada iznosi 27 miliona maraka. Ovaj način dokapitalizacije u skladu je, kako kažu, sa obimom poslovanja banke i definisanim planovima i ciljevima.
– U našoj banci nije bilo značajnijeg smanjenja zahtjeva za kredite. Svi zahtjevi koje dobijemo, a koji su u skladu sa našim uslovima, strategijom i kreditnom politikom, budu i realizovani. Međutim, evidentno je da, zbog trenutne situacije na globalnom nivou i neizvjesnosti preciznih predviđanja za naredni period, naši klijenti, kako fizička tako i pravna lica, sada mnogo realnije procjenjuju svoje potrebe, kao i mogućnosti vraćanja kredita, pa samim tim i njihovi zahtjevi su mnogo realniji – kazao je direktor Balkan investment banke a.d., Edvinas Navickas.
Pomoćnik direktora Nove banke a.d. Banja Luka, Slaviša Raković, kaže da do sada nisu emitovali obveznice, ali to, dodaje on, ne znači da ne razmatraju takvu opciju.
– Nismo imali potrebu za izdavanjem obveznica, jer imamo dovoljno depozitne osnove i izvora kapitala. U posljednja dva mjeseca došlo je do smanjenja tražnje za kreditima – izjavio je Raković.Fokus