BANJALUKA,U Republici Srpskoj u toku je projekat hitne pomoći i zaštite od poplava koji se finansira iz kredita Evropske investicione banke /EIB/ u iznosu od 55.000.000 evra, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
U Ministarstvu navode da je do sada potpisano 25 ugovora za ukupno 45 pojedinačnih projekata, kao i da je ukupna vrijednost do sada ugovorenih radova 45.712.355 KM.
“U okviru ‘Hitnog projekta obnove od poplava’, koji se finansira iz sredstava Svjetske banke predviđeno je tri miliona KM za sanaciju vodoprivrednih objekata i to sanacija kejskog zida u Kozarskoj Dubici, zaštitu naselja Česme od velikih voda rijeke Vrbanje, kao i za sanaciju korita rijeke Ukrine”, ističu iz Ministarstva.
U saopštenju se navodi da je Republički štab za vanredne situacije i Upravni odbor Fonda solidarnosti do sada donio naredbe ili zaključke za ukupno 83 mjere na teritoriji 18 opština i gradova za sanaciju vodoprivrednih objekata, kao i naredbu za pokrivljanje troškova odbrane od poplava, ukupne vrijednosti 23.963.968 KM.
“Projekat ‘Odbrana od poplava rijeke Drine’ u potpunosti se finansira iz sredstava odobrenog kredita Svjetske banke od 13,8 miliona dolara. U 2016. godini planira se utrošiti ukupno 1.140.000 KM za izradu projektno-tehničke dokumentacije”, naglašavaju u Ministarstvu.
Programom IPA 2014, u okviru dva akciona dokumenta, Evropska komisija je odobrila 25 miliona evra za BiH za aktivnosti sanacije, rekonstrukcije i izgradnje objekata za zaštitu od poplava i uspostavljanje sistema hidrološkog prognoziranja za sliv Save u BiH, a planirani su i projekti na području Bijeljine i Ugljevika, ukupne vrijednosti od oko 10 miliona evra.
“Za projekat ‘Izrada mapa opasnosti i rizika od poplava’ odobrena su sredstva Investicionog okvira za Zapadni Balkan /WBIF/ od 3,38 miliona evra. Izabran je konsultant za pripremu projektnog zadatka za područje čitave BiH, a projektni zadatak je u završnoj fazi izrade i očekuje se implementacija projektnih aktivnosti u toku 2016. godine”, navedeno je u saopštenju.
Iz Ministarstva ukazuju i na projekat Regionalne inicijative za upravljanje poplavama i sušama u slivu rijeke Drine, koji se finansira iz sredstava granta GEF /Global Environment Facility/ i Specijalnog fonda za klimatske promjene u iznosu od 8,8 miliona dolara za Srbiju, Crnu Goru i BiH.
U saopštenju se podsjeća i na projekat “Integrisanje klimatskih promjena i smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas”, koji sprovodi UNDP, a koji treba da traje pet godina i za koji je usvojeni budžet pet miliona dolara.
Ovi projekti sadžani su u informaciji o ulaganjima u vodoprivredne sisteme putem Evropske investicione banke, Svjetske banke, Fonda solidarnosti, Evropske komisije i drugih grantova, koju je danas usvojila Vlada Republike Srpske. Srna