NOVI SAD, Prema procjenama Svjetske banke i MMF-a, godišnje u svijetu se opere od 2,5 do pet odsto BDP-a, kaže direktor Uprave za spriječavanje pranja novca Aleksandar Vujičić.
Napominjući da je ta pojava raširena i u Srbiji, uz mnogobrojne domaće specifičnosti među kojima su i plaćanja na račune u ofšor teritorijama.
On je u intervjuu novosadskom “Dnevniku” istakao da je kod nas razvijen institucionalni sistem za borbu protiv pranja novca.
Organizovana je stalna obuka menadžera u bankama za obavljanje tog specifičnog posla, a Udruženje banaka Srbije je Upravi za spriječavanje pranja novca u tome “partner u pravom smislu te riječi”, rekao je Vujičić.
Pored redovnih seminara na kojima predstavnici banaka pokazuju rezultate kroz studije slučajeva, značajna je i pomoć odgovarajućih međunarodnih organizacija, tako da je uz pomoć USAID-a prošle godine obuku na 18 seminara pohađalo više od 700 učesnika.
Vujičić je dodao da je kroz slične škole, čije su organizovanje pomogli OEBS, Savjet Evrope, TASIEX i UN, obuku za spriječavanje pranja novca lani prošlo više od 2.000 ljudi.
On je napomenuo da Narodna banka Srbije dosljedno nadzire primjenu Zakona o spriječavanju pranja novca i finansijskog terorizma, tako da “to što su kod nas banke izgradile sistem za borbu protiv pranja novca najviše možemo da zahvalimo Narodnoj banci”.
“Sistematski pristup problematici kao što je ova ima cilj da smanji manevarski prostor svima koji žele da legalizuju novac stečen kriminalom”, zaključio je Vujičić. Tanjug