BOSTON, Ukupno bogatstvo privatnih domaćinstava u svijetu u 2012. godini iznosilo je 135,5 biliona dolara, što predstavlja rast od čak 7,8 odsto, pokazalo je istraživanje jedne od najuglednijih svjetskih konsultantskih kuća za finansijski sektor Boston Konsalting Grupe.
Ukupno bogatstvo privatnih lica u svijetu 2011. je poraslo za 7, 3 odsto, a 2010. 3,6 odsto, što pokazuje da se trend rasta bogatstva ubrzava.
Istraživanje američkih finansijskih stručnjaka pokazalo je da se bogatstvo najviše uvećavalo u takozvanom nerazvijenom svijetu – odnosno u “novom svetu” koji, po njihovoj klasifikaciji, obuhvata čitav azijsko-pacifički region (bez Japana), Istočnu Evropu i Latinsku Ameriku.
U ovim zemljama zabilježen je rast privatnog bogatstva od čak 12, 9 odsto u 2012. godini. U razvijenom svijetu –zapadne Evrope i Sjeverne Amerike, u koji se računa Japan, rast u 2012. godini dostigao je 5,9 odsto, što znači da su zemlje takozvanog novog svijeta u ukupnom rastu učestvovale sa dvije trećine.
Taj rast je, kako procjenjuju eksperti iz američke konsultantske grupe, posljedica rasta BDP-a u ovim zemljama visoke stope štednje od devet odsto, ali prvenstveno zahvaljujući rastu vrijednosti akcija na berzi od čak 12, 7 odsto, ali je izostao rast BDP-a, a i programi štednje nisu bili toliki kao u uslovno nerazvijenim zemljama. Za sada razvijene zemlje drže 72 odsto ukupnog privatnog bogatstva, a procjenjuje se da će do 2017. taj iznos pasti na 62 odsto. Region Istočne Evrope je, inače ubjedljivo najsiromašniji po privatnom bogatstvu.
Zanimljiv je podatak o broju ultramilionera, u koji su svrstani svi bogatiji od 100 miliona dolara. Prošle godine je zabilježeno 13, 8 miliona ljudi koji spadaju u ovu kategoriju. To je skroman rast od 0, 9 odsto, iz čega se izvodi zaključak da je najviše poraslo bogatstvo srednjih i nižih slojeva društva. Analitičai iz Boston Konsaltinga izvode zaključak da rast bogatstva zavisi od razvijenosti tržišta akcija. Zato su male zemlje s nerazvijenom berzom kao što je Srbija, u ovakvim statističkim analizama nevidljive.
Prema jednom drugom izvještaju-World Ultra Wealth Report 2012-2013. procjenjuje se da u Srbiji ima 90 multimilionera, čija se ukupna imovina procenjuje na 11 milijardi dolara. U ovom izvještaju u kategoriji multimilionera se svrstavaju svi koji imaju imovinu u vrijednosti od preko 30 miliona dolara.
Srbija je u ovoj kategoriji na 29. mjestu od 45 evropskih zemalja. Hrvatska je, recimo, ispred Srbije sa čak 260 multimilionera. U Bosni i Hercegovini živi 85 milionera , dok Crna Gora ima “tek” 21 multionera koji su “teški” dvije milijarde dolara. Poređenja radi, Njemačka ima 15.770 milionera, prenose agencije.