NJUJORK, Broj onih koji rade kao kućna posluga od 1995. do 2010. porastao je za 60 odsto zbog, prije svega, devet miliona novih nezaposlenih u tom periodu, saopštila je Međunarodna organizacija za rad.
Među 52 miliona kućne posluge koji uglavnom rade prekovremeno za slabe plate, bez ikakvog ugovora, 83 odsto su žene.
U posljednjih 15 godina broj onih koji rade kao pomoć u kući povećan je za 19 miliona.
U izvještaju Međunarodne organizacije za rad navodi se da je ovo ujedno i najproblematičniji sektor, jer je radna snaga u najvećoj mjeri eksploatisana, plate su minimalne, a uslovi rada teški jer nema definisanog radnog vremena niti godišnjeg odmora, a posluga je često izložena fizičkom, psihičkom i seksualnom nasilju.
Sve više ulazi u praksu da se za ovu vrstu poslova unajmljuju djeca mlađa od 15 godina, i to najčešće u Aziji, Pacifičkoj oblasti, Latinskoj Americi i na Karibima.
U zemljama u razvoju problem eksploatacije djece je najizraženiji.
U Saudijskoj Arabiji položaj kućnih pomoćnica se, kako se navodi u izvještaju, gotovo graniči sa ropstvom, gdje je zakon veoma strog u pogledu neprijavljene strane radne snage. Lokalno stanovništvo traži i do 1500 evra za uslugu dobijanja radne dozvole strancima, a prosječna mjesečna plata kućne posluge je oko 140 evra.
Često se dešava da poslodavci oduzimaju pasoše strancima koji rade za njih i ne isplaćuju im nadnice.
Posluga je često izložena fizičkom i seksualnom nasilju.
Pod pritiskom stranih ambasada kao i organizacija za ljudska prava saudijske vlasti su propisale minimalnu mjesečnu platu za obavljanje kućnih poslova od 400 američkih dolara, koje se i pored toga ne drži jedan broj poslodavaca u toj zemlji, prenijeli su francuski elektronski mediji.