CIRIH, Prema preliminarnim rezultatima referenduma o ograničenju broja imigranata u Švajcarskoj, glasači su podijeljeni.
Analitičari su očekivali da će rezultat referenduma biti tijesan, ali sve ukazuje na to da su rezultati “nevjerovatno blizu”.
Za uspješnost referenduma neophodno je više od 50 odsto glasova.
Glasači u Švajcarskoj odlučuju o regulativi kojom će na godišnjem nivou biti ograničen broj stranih radnika, koji ulaze u tu zemlju.
Švajcarska je zbog svoje stabilne ekonomije u proteklih nekoliko godina sve privlačnija za imigrante, ali su Švajcarci nezadovoljni sve većim gužvama, posebno na putevima i u javnom prevozu.
Protivnici ograničenja smatraju da su Švajcarskoj potrebni obučeni radnici iz EU i drugih zemalja radi dugoročne koristi ekonomiji.
Od 2007. godine, građani EU su na tržištu rada uživali jednaka prava kao i Švajcarci, jer je to bio dio niza Sporazuma, koje je Bern potpisao sa Briselom 1999. godine, nakon petogodišnjih pregovora. Sporazum su odobrili građani Švajcarske na referendumu održanom 2000. godine.
Međutim, koalicija koja se zalaže za referendum predvođena strankom desnog centra “Partija Švajcarskog naroda”, tvrdi da je potpuno otvaranje vrata građanima EU bila velika greška.
Britanski Bi-Bi-Si upozorava da bi usvajanjem mjere Švajcarska morala ponovo da pregovara o raznim Sporazumima sa EU, među kojima je i Šengenski, kojim je omogućeno relativno slobodno kretanje radnika po Evropi.
Švajcarska nije članica EU, ali je usvojila određeni broj Sporazuma, uključujući i Šengenski.