TREBINJE, Nakon što je u julu zbog nagomilanih dugovanja od milion i 200.000 maraka Industrijska pekara Trebinje otišla u stečaj, u ovoj firmi nije obustavljena proizvodnja, već je njen obim povećan, a rješenje dalje sudbine preduzeća je u reorganizaciji.
Stečajni upravnik Industrijske pekare Jadranka Mijanović predlaže reorganizaciju kao najbolje rješenje, za šta su spremnost izrazili i radnici pekare, jer ne žele, kako kažu, da ostanu bez posla.
“Iako će tok sudbine pekare odrediti povjerioci svojim odlukama, naglašavam da ću ja kao stečajni upravnik predložiti reorganizaciju preduzeća kroz stečajni plan koji bi bio usmjeren na očuvanje proizvodnih kapaciteta, kako bi i dalje i opština Trebinje, ali i susjedne opštine imali redovno snabdijevanje hljebom i pekarskim proizvodima”, kaže Mijanovićeva.
Ona objašnjava da je prioritetni cilj očuvanje radnih mjesta, u vezi s čim i lokalna zajednica, Sindikat i svi povjerioci imaju interes vođenja stečajnog postupka u ovom smjeru.
Povećanjem proizvodnje Industrijska pekara Trebinje distribuiše hljeb i pecivo ne samo u ovom gradu, već i u Bileću, Ljubinje i Gacko, dok su u toku pregovori sa susjednim Herceg Novim i Nikšićem.
Mijanovićeva tvrdi da je trenutno zaposleno 26 radnika, sa kojima je zasnovan radni odnos na period od dva mjeseca, sa mogućnošću produženja ugovora, te da oni primaju redovne plate i doprinose, a preduzeće u stečaju uredno izmiruje i ostale troškove poslovanja.
Industrijska pekara Trebinje trenutno prodaje najjeftiniji hljeb u gradu od jedne marke po vekni, a, kako kažu u ovom preduzeću, ukoliko cijene brašna budu padale, i cijena će biti manja.
Trenutni asortiman hljeba je bijeli i ražev hljeb od 600 grama, kao i kukuruzni i hljeb sa sjemenkama, te ruža i različite vrste sitnog peciva, dok se krajem mjeseca iz pogona ove pekare očekuje i hljeb za dijebetičare.
U Industrijskoj pekari navode da su u toku i poslovi u vezi s otvaranjem dva maloprodajna objekta ispred Đačkog doma i Srednjoškolskog centra u Trebinju. Nezavisne novine