BANJALUKA, U Srpskoj je trenutno aktivno 387 stečajnih postupaka nad preduzećima, a samo za prvih deset mjeseci ove godine stečaj je otvoren nad 120 preduzeća.
Prema podacima pet okružnih privrednih sudova u RS, u ovoj godini je zaključeno 113 stečajnih postupaka.
Najviše otvorenih stečajeva, odnosno 111, evidentirano je na području koje pokriva Okružni privredni sud u Banjaluci, dok se najmanje stečajnih postupaka vodi pred Okružnim privrednim sudom Doboj, ukupno 32.
Potpredsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević je istakao da je najugroženije poslovanje preduzeća koja se bave proizvodnjom.
– Ukoliko potraje ovakvo stanje u privredi, većina domaćih preduzeća će otići u stečaj, jer su znatno povećani porezi i doprinosi, dok istovremeno nema nikakvih ulaganja u privredu – istakao je Kovačević.
U Okružnom privrednom sudu Banjaluka, koji pokriva dvadeset opština, od početka godine do kraja oktobra, otvoreno je 15 prethodnih postupaka u stečaju i 42 otvorena stečajna postupka nad pravnim licima, a u navedenom razdoblju je zaključeno 38 stečajnih postupaka.
– Kod suda u Bijeljini je pokrenut stečajni postupak u 63 predmeta, a od početka ove godine stečajni postupak je otvoren u 24 predmeta, a zaključen u 21 predmetu – naveli su u sudu u Bijeljini.
Na području opštine Trebinje trenutno ima 60 aktivnih stečajnih postupaka, a od početka ove godine otvoreno je 25 stečajeva, dok ih je 28 zaključeno.
– Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu je početkom 2011. godine u radu imao 66 neriješenih predmeta stečaja koji su preneseni iz 2010. godine. Od početka godine do oktobra primljeno je 13 prijedloga za otvaranje stečaja, a u istom periodu riješeno je 26 predmeta, tako da je u radu na kraju septembra ostalo 53 predmeta stečaja – istakli su u sudu u Istočnom Sarajevu.
Dodali su da je od početka ove godine doneseno šest rješenja o otvaranju stečajnog postupka, dok je 17 stečajnih postupaka zaključeno.
Član Udruženja ekonomista RS SNjOT Miloš Todorović je istakao da su nelikvidnost i neprofitabilnost dva ključna razloga zbog kojih se gasi sve veći broj preduzeća.
– Nemogućnost naplate potraživanja i dolaska do obrtnih sredstava je najveći “ubica” firmi kod nas, a zatim tu je i neprofitabilnost. Osim toga, povećanje stopa poreza i doprinosa je dodatno otežalo poslovanje preduzeća – istakao je Todorović.
Najmanje stečaja
Pred Okružnim privrednim sudom Doboj vode se ukupno 32 stečajna postupka, a od toga je osam stečajnih postupaka otvoreno od početka ove godine.
– Od početka godine do kraja oktobra zaključeno je devet stečajnih postupaka koji su se vodili pred ovim sudom – naveli su u sudu u Doboju. Glas Srpske