BANJALUKA, Iako konzumiranje cigareta predstavlja vodeći faktor rizika za nastanak bolesti srca i karcinoma pluća, procenat pušača u Republici Srpskoj /RS/ još se kreće između 35 i 40 odsto, upozorili su danas nadležni iz oblasti kontrole duvana u RS.
Istraživanje koje je provelo Udruženje javnog zdravlja RS među 2 000 banjalučkih studenata pokazalo je da 29 odsto studenata stalno ili povremneno puši, a nacionalni koordinator za kontrolu duvana u RS Darko Marković tvrdi da taj procenat među ljekarima iznosi čak 44 odsto.
Marković je naglasio da osim što je faktor rizika za nastanak mnogih oboljenja nikotinska ovisnost jača nego kokainska i spada u duševne bolesti, ali da je u RS pušenje opšteprihvaćeno društveno ponašanje.
“Mi jednostavno moramo da regrutujemo najmlađu nepušačku populaciju da ostane nepušačka i od njihovog najranijeg djetinjstva krenuti sa pričom da je pušenje štetno za njihovo zdravlje i da nema ćelije organizma koja nije napadnuta duvanom”, rekao je Marković novinarima u Banjaluci.
Univerzitetski profesor sa dugogodišnjim iskustvom u kontroli duvana Rajko Igić rekao je da u SAD 21 odsto stanovništva puši, a da je među ljekarima, prosvjetnim radnicima i studentima medicine konzumiranje cigareta gotovo apsolutna nepoznanica.
“Kad naprimjer neko ko konzumira cigarete ide na hiruršku operaciju tim pacijentima je jako korisno da prestanu da puše prije operacije jer se time smanjuje mogućnost komplikacija respiratornog trakta, a rane brže zarastaju”, rekao je Igić.
Direktor Regionalnog instituta za zaštitu zdravlja RS u Doboju Marin Kvaternik kaže da svi koji žele da prestanu da puše mogu da se obrate svom porodičnom ljekaru, te da je prema istraživanju na prostoru dobojske regije 70 porodičnih ljekara pomoglo da oko 450 pacijenata prestane pušiti.
On je naglasio da će u narednom periodu na javnim mjestima u RS biti oblijepljeno 500 postera i podijeljeno 10 000 letaka sa porukom “Ako pušiš nemoj da me gušiš”, s ciljem da se mladima pokaže da pušenje nije moderno i da sa tom zavisnošću ne treba eksperimentisati.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić rekao je da je resorno ministarstvo izričito zabranilo pušenje jer, kao ni škola, fakultet ili obdanište, bolnica ne smije biti mjesto gdje se puši.
On je naglasio da kao naredna mjera prevencije pušenja u RS mora poskupjeti i cijena cigareta, a moraju se uvesti i rigoroznije kazne za reklamiranje duvanskih proizvoda.