BANJALUKA – Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske odlučila je da od 1. januara ponovo poveća naknadu za obnovljive izvore energije kako bi iz džepa građana u 2018. godini uzela oko 25 miliona KM koje će, kroz premiju, proslijediti uglavnom privatnim vlasnicima malih i srednjih hidroelektrana, jer u RS još nema vjetroelektrana, saznaje poslovni portal CAPITAL.
Sa ovogodišnjih 0,0044 KM po kilovatu, naknada će biti povećana na 0,0053 KM, što znači da će računi biti veći za 0,7 odsto.
Industrijskim potrošačima, kažu u REERS-u, nova odluka donosi poskupljenje od 0,9 odsto.
U obrazloženju odluke, kao i prošle godine, opširno je objašnjeno da je ulazni parametar za povećanje naknade ciljanih 24,7 miliona KM potrebnih za isplatu premija za podsticaje planirane proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.
„Uzimajući u obzir sredstva potrebna za funkcionisanje sistema podsticaja u 2018. godini i činjenicu da planirana neto potrošnja krajnjih kupaca u RS za 2018. godinu iznosi 3.702.830.000 kWh, naknada je utvrđena u iznosu od 0,0053 KM/kWh i primjenjivaće se od 1. januara 2018. godine“, stoji u nacrtu odluke, koja će, nakon što je Vlada RS odobri, biti objavljena u Službenom glasniku RS.
Građanima Republike Srpske „novogodišnje čestitke“ u vidu poskupljenja struje nisu iznenađenje. Samo u posljednje tri godine naknada za obnovljive izvore povećana je za 0,0028 KM po kilovatu, a računi su bili veći za više od dvije KM mjesečno.
Naknada je 2016. godine iznosila 0,0025 KM po kilovatu, ove godine je povećana na 0,0044 KM, a posljednja cifra koja će udariti na budžete domaćinstava veća je za 0,009 KM po kilovatu.
CAPITAL: Ž. Gauk
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo vi povecavaj te ja dogodine instaliram nakucu solarne panele i prema proracunu 5 kilovatsati = oko 10000 maraka a tobi svima preporucio ne samo zbog ustede vec i na mjestima gdje napon varira a oscilacie su strasne namrezi unas jel ako se pogleda energecka mapa ovi predjeli su bogom dani za solarnu proizvodnju
Svaka čast na tome . To bi trebao uraditi svako ko ima mogućnost ,nemoze narod naplaćati košarkaše Igokee koji dolaze iz inostranstva!
Elektroprivreda danas je ono što je poslije rata bila carina:leglo korupcije i kriminala.
zivele hidroelektrane i dividende… opet poslije 10 godina!? 🙂
vriejeme da obveznice stagniraju, drzava ponovo zaradi masovno na hidorelektranama, a stim i firme i dionicari.
Najvecu mogucnost zarade vidim na HETR, HEDR
sta god izgradis od elektrana ili panela potrebna je građ.dozvola….tako samo vi gradite pa cete rusiti 🙂
rodjo moj umene je kuca 1/1 vlasnistvo a deder da vidim ko smije da dođe nepozvan umoj posjed čeka ga metak posred cela kad svi legalizuju postojece objekte onda moremo pricati o novim a do tada cu ja biti 20 godina mimo elektricne mreze
Ne znam za druge opštine, ali pretpostavljam da se zakon najviše provodi u glavnom gradu RS, Banja Luci. A tu je 80% objekata starijih od 30 godina nelegalno, čitava naselja su podignuta na divlje, Paprikovac, Petričevac, Lauš, Karanovac, Šeher, da ne pominjemo prigradska naselja. Moglo se legalizovati ali barem 50% navedenih objekata je u nekoj vrsti pravnog spora što onemogućava legalizaciju.
Što se tiče novijih objekata, zna se da bar trećina (a možda i polovina) novih objekata nema upotrebnu dozvolu, što znači da se ‘vlasnici’ ne mogu uknjižiti u zemljišnu knjigu. Zar treba šta dalje pričati od bruke zvane naplatne kućice u Glamočanima.
Apropo rušenja, tvoj post sigurno čitaju u banjalučkoj inspekciji i u sebi se smiju zadovoljno brojeći pare stečene od mita.