– Najveću dividendu isplatio „m:tel“
– Đogo: Uglavnom imamo jednog ili nekolicinu vlasnika koji upravljaju preduzećem kao da je njihova privatna svojina
– Kecman: Dividendu već godinama isplaćuju iste firme
BANJALUKA – Svega 16 akcionarskih društva u Republici Srpskoj isplatilo je dividendu akcionarima iz dobiti ostvarene u 2016. godini u ukupnom iznosu od 97,9 miliona KM, pokazuju podaci Banjalučke berze.
Odluke o isplati dividende iz dobiti ostvarene u 2016. godini preduzeća su donosila uglavnom prošle godine kada su i isplatili najveći iznos dividende, dok su neka preduzeća odluku o isplati donijele tek ove godine.
Najveću dividendu u iznosu od 70,2 miliona KM svojim akcionarima podijelio je „m:tel“.
Preostalih 27,7 miliona KM isplatili su Unicredit banka Banjaluka, „Nešković osiguranje“, „Nova banka“ koja je isplatila dividendu u akcijama, „Aura osiguranje“, Banjalučka pivara, „Boksit“ Milići, „Banja Vrućica“ Teslić, „Drina osiguranje“, „Grawe osiguranje“, Hotel „Palas“ Banjaluka, GP „Krajina“, „Matex“ Banjaluka, „Napredak“ Bijeljina, „Romanijaputevi“ Sokolac, „Tehnogas“ Laktaši.
„Mali je broj akcionarskih društava koja ostvaruju dobit, a samo jedan od njih se odluči da dio dobiti isplati kao dividendu akcionarima“, kažu na Banjalučkoj berzi.
Član Udruženja ekonomista „SWOT“ RS Marko Đogo rekao je danas za CAPITAL da je jedan od razloga malog broja firmi koje isplaćuju dividendu taj što ona nije obavezna i što rukovodstva firmi sama donose odluku hoće li je isplatiti ili ne.
„Problem je što akcionarska društva, osim ovih najvećih, nisu u pravom smislu društva kapitala. Mi uglavnom imamo jednog ili nekolicinu vlasnika koji upravljaju preduzećima kao da su njihova privatna svojina tako da oni već kroz isplatu plata, dodataka, kupovinu službenih automobila ostvaruju dodatne prihode za sebe i nisu zainteresovani za prihod koji bi došao direktno kroz dividendu“, kaže Đogo.
Pored toga, on kaže da ni mali akcionari nisu aktivni i da ih nema dovoljno da bi mogli da utiču na donošenje odluka. Kaže da to u velikoj mjeri zatvara akcionarska društva jer u takvim preduzećima niko nije zainteresovan da bude mali akcionar.
Međutim, Đogo smatra da će se dugoročno situacija promijeniti i da će se sa razvojem privrede povećavati broj akcionarskih društava kojha isplaćuju dividendu svojim akcionarima.
„To se sigurno ne može dogoditi preko noći i biće potrebne godine, ali smatram da će se povećavati kako broj akcionasrkih društava, tako i onih koji isplaćuju dividendu“, naglasio je on.
Direktor „Advantis brokera“ Branko Kecaman kaže da u RS već godinama ista preduzeća isplaćuju dividendu, a da je razlog taj što je većina ostalih neprofitabilna. Posebno je istakao „Elektroprivredu“ i vodovode koji bi trebalo da svojim akcionarima isplaćuju dividendu, ali to ne čine jer posluju sa gubitkom.
„Bilo bi logično da „Elektroprivreda“ i vodovodi isplaćuju dividendu. Takođe, kod nas se iz godine u godinu smanjuje broja akcionarskih društava jer ona prelaze u društva sa ograničenom odgovornošću i sigurno da je i to jedan od razlga što veoma mali broj firmi isplaćuje dividendu“, rekao je on.
Osim ovih razloga, ekonomski analitičari sa kojima smo razgovarali ističu i da neka preduzeća izbjegavaju isplatu dividende tako što posluju sa povezanim firmama. Pojašnjavaju da se to radi tako što većinski akcionar nekog preduzeća koje treba da isplati dividendu osniva svoje društvo sa ograničenom odgovornošću i poslujući sa njim, preko transfernih cijena, smanjuje dobit preduzeća u kojem je većinski akcionar, time oštećuje ostale akcionare, a preduzeću u kojem je samo on vlasnik obezbjeđuje profit.
Kada je u pitanju ova godina, na berzi su rekli da je do sada sedam akcionarskih društava donijelo odluku o isplati dividende iz dobiti ostvarene u 2017, a radi se uglavnom o istim akcionarskim društvima koja su isplatila dividendu i u prošloj godini.
CAPITAL: Marina Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
zato se u ovim izborima mjenja vlada koja stagnira vec 15 godina. Samo za svoj dzep jos rade politicari i direktori drzavnih kompanija.
izgeda da bi trebalo sve na kurs u Vojvodina da se nauce kako se vodi privreda. Sudeci po pisanju Politke imali bi sta nauciti: http://www.politika.rs/scc/clanak/402242/Vojvodanske-opstine-odskacu-s-investicijama#.