BEOGRAD, Žene u Srbiji, kojih je 300.000 više nego muškaraca, suočavaju se sa nejednakostima i diskriminacijom u odnosu na položaj muškaraca, nezaposlenije su i manje zarađuju.
“One zarađuju 15 odsto manje za isti posao, stopa zaposlenosti žena je niža za 15 odsto u odnosu na stopu zaposlenosti muškaraca”, saopštio je ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić, povodom Međunarodnog dana žena – 8. marta.
Ružić je napomenuo da žene dnevno provode više od sat vremena duže u radu i predominantno se bave kućnim poslovima u odnosu na muškarce, da su pretežno žrtve nasilja u porodici i partnerskim odnosima, te da su, prema najnovijim istraživanjima, viđene kao najdiskriminisanija grupa u Srbiji.
“Na visoke škole i fakultete upisano je više žena, 55 odsto, a među svim diplomiranim studentima više je žena, 69 odsto”, istakao je Ružić.
On je napomenuo da razlike postoje i na nivou EU, te da je indeks rodne ravnopravnosti Unije pokazao da ekonomska nejednakost žena i muškaraca zemalja članica iznosi 29 odsto, dok u političkoj sferi ravnopravnost polova iznosi 49,9 odsto.
“U Srbiji se kontinuirano čine napori da bi rodna ravnopravnost postala opšti obrazac funkcionisanja našeg društva. Potrebno je, međutim, nastaviti koordinisaniju i još čvršću saradnju među svim akterima da bismo zaustavili nasilje nad ženama, unapredili socio-ekonomski položaj žena u našem društvu i obezbijedili jednake mogućnosti za sve nas”, navodi Ružić.
Ove godine se Međunarodni dan žena obilježava na nivou UN pod geslom “Jednakost za žene je napredak za sve”. Srna