BEOGRAD, Ukoliko bi neobrađeno zemljište u Srbiji bilo obrađeno, godišnji prihod poljoprivrede bio bi povećan za više od 400 miliona dolara, procjena je stručnjaka.
Procjenjuje se da u Srbiji ima između 200.000 i 400.000 hektara neobrađenog zemljišta, pretežno u Centralnoj Srbiji.
“Koliki je to gubitak, govori činjenica da Slovenija sa dva miliona stanovnika, ima svega 170.000 hektara oranica“, kaže predsjednik Društva agrarnih ekonomista Srbije Miladin Ševarlić.
To praktično znači da je kod nas neobrađeno 2,5 puta više od ukupnih oraničnih površina sa kojih Slovenija obezbjeđuje 70 procenata potreba za hranom.
Prema Ševarliću, najjednostavnije bi bilo da se pomenuto zemljište obrađuje ukoliko država počne da daje subvencije za zakup neobrađenog zemljista, ali je teško procjeniti koliko bi taj proces koštao.
Samo privođenje zapuštenih površina koje nisu obrađivane godinu, dvije ili tri košta koliko i duboko oranje po hektaru negdje možda 300 evra, rekao je on.
Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Srbije Drago Cvijanović smatra da bi najefikasniji način obrađivanja zapuštenog zemljišta bio rentiranje u državnom vlasništvu na najmanje pet godina i to bez naplate rente, kao i stimulisanje kupovine zemljišta u privatnom vlasništvu ili podsticanje obrađivanja na neki drugi način.
Srbija, inače, u Evropi ima najviše poljoprivredne površine po stanovniku – 0,60 hektara, u poređenju sa Holandijom 0,06 hektara, Njemačkom 0,19, Mađarskom 0,51, Danskom 0,50… Tanjug