BEOGRAD, U narednih godinu i po dana Srbija bi trebalo da uštedi milijardu evra da bi zauzdala rast javnog duga, a gotovo trećinu uštede mogla bi da ostvari zamrzavanjem plata i penzija, procjena je Fiskalnog savjeta.
Od oktobra i tokom čitave 2013. penzije i plate u javnom sektoru ne bi rasle, što bi rashode u budžetu smanjilo i do 300 miliona evra, prenosi RTS.
Isplata penzija bez dotacije iz budžeta u Srbiji odavno nije moguća, a čak i ako bi svih 770.000 zvanično nezaposlenih dobilo posao to ne bi bilo dovoljno da se penzije finasiraju doprinosima.
Finasijski direktor PIO fonda Ivan Mimić rekao je da bi trebalo da radi još 1.540.000 ljudi kako bi fond obezbijedio da se nesmetano finasira iz doprinosa.
“To znači da bismo morali da imamo više od tri i po milona zaposlenih, dvostruko više nego sada”, kaže Mimić.
Dok penzijski sistem ne postane održiviji, Fiskalni savjet Srbije kao prvu mjeru predložio je da se penzije poslije oktobarske povišice zamrznu i tako izbjegne gore rješenje.
Predsjednik Fiskalnog savjeta Pavle Petrović kaže da bi onda umjesto zamrzavanja plata i penzija došlo do drastičnog obaranje plata i penzija.
Prema njegovim riječima, Rumunija je imala taj program, a Slovenija razmišlja o tome.
Dugoročno rješenje bilo bi pomjeranje starosne granice za penzionisanje žena do 63 godine, produžavanjem po šest mjeseci godišnje.
Prijedlog je i da visina penzije ne zavisi samo od uplaćenog staža već i od godina života kada se u nju odlazi.
Nikola Altiparmarkov iz Fiskalnog savjeta rekao je da je rješenje da se za svaku godinu prevremene penzije, prije starosne dobi penzija umanjuje za šest odsto, a za svaku godinu penzionisanja poslije starosne dobi povećava za šest odsto.