BEOGRAD – Iako su pojedine krize u svijetu prethodnih decenija imale veliki globalni uticaj na razvoj turizma, ova privredna grana je pokazala sposobnost oporavka.
Stručnjaci ocjenjuju da će turizam, ako i dođe do nove globalne finansijske krize o kojoj se proteklih mjeseci sve više govori, najlakše podneti recesiju.
U uslovima globalnog turističkog poslovanja, Srbija proteklih godina biježi pozitivne trendove, o čemu svjedoči broj izgrađenih hotela, otvorenih hostela, dvocifren rast novih turista, ali i devizni priliv koji prelazi milijardu evra godišnje.
Uprkos globalnim dešavanjima, u Srbiji je protekle četiri godine otvoreno više od 100 hotela, od kojih oko 40 u Beogradu, a bilježi se i veći broj turista sa “novih tržišta” poput Kine i Irana.
„Ako bi se finansijska kriza dogodila u naredne dve godine, kao što to prognoziraju pojedini ekonomisti, turizam bi možda od svih privrednih grana to najmanje osetio“, kaže osnivač i direktorka međunarodne konferencije o hotelijerstvu “Adria Hotel Forum” Marina Franolić.
Kriza se za sada ne vidi, jer se hoteli u regionu sve više otvaraju, a dolazak stranih investitora u ovaj region pokazuje da je “kapital globalno raspoloživ za investiranje, ali i da se region stabilizovao i da postoji potencijal za ulaganje”.
Ona navodi da se poslednjih godina pokazalo da je “stari koncept” hotela prošao i da gosti danas traže “doživljaj”, te da su zato aktuelni “lajfstajl” hoteli, odnosno hoteli srednje kategorije sa sobama manje površine, sa “udobnom kućnom atmosferom” ali tehnološki moderno opremljeni.
Problem koji hotelijere pogađa, kaže, više nego što ih brine potencijalna finansijska kriza jeste nedostatak stalnih radnika. Tanjug