BEOGRAD, U Srbiji više od 700.000 građana nema posao, a obzirom na veliki broj obrazovanih, ili za potrebe nekih stranih tržišta kvalifkovanih radnika, posljednjih godina raste interesovanje za zapošljavanje državljana Srbije u inostranstvu.
U toku je nekoliko konkursa za zapošljavanje u Njemačkoj, Libiji, Japanu, a najtraženija je medicinska struka. Za 250 medicinskih sestara i tehničara za zdravstvenu njegu u njemačkim bolnicama, rok za prijavu ističe 5.marta, navode u Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ).
Prema evidenciji NSZ, Njemačka je najagilnija u traženju, a prošle godine u ovoj zemlji je zaposleno 15 medicinskih sestara iz Srbije i dva ljekara opšte medicine (ljekar asistent u gerijatriji i internoj medicine) i jedan ljekar opšte medicine na specijalizaciji iz neuropsihijatrije.
Kako navode u NSZ, njemački poslodavci su zadovoljni radnicima koje su do sada angažovali, pa je zato u januaru i potpisan Sporazum o posredovanju i privremenom zapošljavanju naših radnika u Njemačkoj.
U toku je izbor kandidata na već završen konkurs za 30 ljekara na specijalizaciji iz oblasti anesteziologije/ginekologije i akušerstva /neurologije, jednog rukovodioca Odjeljenja za akušerstvo na klinici za ginekologiju i akušerstvo, i po pet izvršilaca – specijalista ginekologije i akušerstva, specijalista neurologije i specijalista neurohirurgije.
Naši ljekari traženi su i u Libiji pa je u toku izbor kandidata za bolnicu “El Žmejl“ u gradu Džemailu, kojoj je potrebno 39 ljekara specijalista, 10 medicinskih sestara i pet babica.
Tokom prošle godine, jedna medicinska sestra je zaposlena u Ugandi u gradu Gulu, a jedna profesorka engleskog dobila je posao u Japanu, u vrtiću. Preko NSZ, sada se traže i dva profesora engleskog za rad u Japanu.
Kada je u pitanju angažovanje radnika u inostranstvu , na području Evropske unije postoje stroge procedure. Poslodavac mora prvo da zaposli lica iz svoje zemlje i sa područja EU, zatim iz zemalja sa kojima imaju odgovarajuće sporazume, pa tek nakon toga, ukoliko ne obezbijede potrebne radnike, mogu da potraže radnike u drugim zemljama. Tanjug