BEOGRAD, Turizmu Srbije ove godine vremenske prilike nikako nisu išle na ruku, pa ni banjama u kojima je broj turista za prvih osam mjeseci bio za 5,3 odsto manji nego u istom periodu prošle godine.
Domaći gosti su i inače dominantni u banjskom turizmu, pa je oštrom padu njihovog broja (8 odsto) vjerovatno doprinijela i ekonomska kriza kao i stalne najave nove rigorozne štednje i bolnih rezova.
Sem što su u banje zalazili rijeđe, domaći gosti su u njima boravili i kraće nego prošle godine, pa je broj noćenja u banjskim mjestima Srbije, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, smanjen za 11 odsto.
Ova nepovoljna turistička kretanja nisu mimoišla ni dvije najposjećenije banje u Srbiji, ubjedljivog lidera banjskog turizma Vrnjačku Banju i drugoplasiranu Sokobanju. Od ukupnog broja od 276.396 banjskih turista u Vrnjačkoj Banji je boravilo 110.073 a u Soko Banji 32.226. Broj turista u Vrnjačkoj Banji ove godine je za 4,5 odsto manji nego prošle, a u Soko Banji za čak 17,7 odsto.
Najveći pad broja turista, preko 30 odsto, imale su Banja Koviljača, Banja Rusanda i ubjedljivo najveći Mataruška Banja (38,1 odsto).
Opštem trendu je ipak izbjeglo nekoliko banja u Srbiji u kojima je broj turista i rastao: Banja Kanjiža (plus 11 odsto), Niška Banja i Banja Palić (po 10 odsto), Selters banja (oko 9 odsto) i Bukovička Banja (7,8 odsto). Broj noćenja turista najviše je povećan u Niškoj Banji (17 odsto), Banji Junaković (16 odsto), zatim Banji Palić (8 odsto), Lukovskoj Banji (5,5 odsto), Bukovičkoj Banji (2 odsto) i Banji Kanjiža (0,7 odsto).
Od ukupnog broja banjskih gostiju 44.375 su bili stranci i njihov broj je povećan za 14 odsto, prenose agencije.
Vlada Srbije ponovo namjerava da se upusti u pokušaj privatizacije banjskih lječilišta. Većina banjskih rehabilitacionih centara je u sporu, u kome svoje vlasništvo u njima dokazuje ili je već dokazao Fond penzijsko-invalidskog osiguranja.